Test: Der er intet middelmådigt over den prisvenlige OnePlus Nord-smartphone

Du er sikret en god ydeevne, et stærkt batteri, flot design og et smidigt og fleksibelt styresystem. Og prisen er holdt nede i et lag, hvor alle kan være med. Her er den nye Nord.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få Computerworld vurdering af OnePlus mellemklasse-satsning
  • Se, hvor OnePlus Nord hæver sig over konkurrenterne
  • Se, hvad der trækker ned i regnskabet
1.217
6:15 min
OnePlus har siden sin debut markeret sig ved at levere skarpt prissatte telefoner med komponenter, der normalt kun findes i de dyreste smartphones.

Den kinesiske mobilproducent har dog også lade sig lokke af trenden mod stadigt dyrere topmodeller, hvorfor en OnePlus 8 Pro topmodel ikke længere er markant billigere end tilsvarende konkurrenter.

Samtidig har den konstante higen efter high-end markedet levnet plads til at introducere et mere prisvenligt alternativ, som OnePlus har døbt ’Nord’.

Det er den smartphone, som vi prøver i dag.

Se også: OnePlus udvider: Slut med kun at gå efter high-end telefoner

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S