Bog: Sig dine drømme højt, dine omgivelser kan ikke gætte dem

Kvinder fylder mindre på chef- og bestyrelsesgangene samt i medierne end deres mandlige kolleger. I bogen Den store forskel lader forfatter Sophie Egede-Schrøder tolv kvindelige erhvervsprofiler fortælle deres personlige historie og give bud på, hvordan man bryder gennem glasloftet.

Artikel top billede

Den ulige fordeling af kvinder og mænd på chefgangenes bonede gulve fylder en del i den løbende kønsdebat, og det er da også udgangspunktet for Den store forskel – Vejen, valgene og vennerne af Sophie Egede-Schrøder, der udkommer 10 august.

Bogen er imidlertid, hvilket forfatteren selv er meget tydelig omkring, ikke blot endnu et kampskrift om køn.

Den er derimod et forsøg på at lade en række kvindelige ledere fortælle deres egen historie om, hvordan de hver især er brudt igennem i en verden, der ofte er domineret af let indspiste old-boys-netværk og konventioner om, hvordan ”man” gør tingene rigtigt.

En hyppigt hørt forklaring på underrepræsentationen af kvindelige ledere i erhvervslivet er, at mænd helst forfremmer mænd. Men kvinderne bærer også, fremhæves det undervejs, selv et ansvar.

En af de pointer, der går igen i flere af de tolv interviews er således, at kvinder ofte har en forventning om, at god indsats automatisk bemærkes og resulterer i det ønskede løft i karrieren.

Men sådan går det ikke altid. Man skal også selv huske at råbe op. Som Merete Søby fra KMD et sted i bogen konstaterer: ” Sig dine drømme højt, dine omgivelser kan ikke gætte dem!”

Britta Korre Stenholt har en længere karriere på topniveau i TDC bag sig, er i dag direktør i Stark Danmark og kommer i bogen ind på noget af det samme:

”Jeg oplever, at kvinder i den sammenhæng er mindre tydelige end mænd. Kvinder fortæller ofte hinanden, at der nok skal blive lagt mærke til vores gode resultater. Men din leder kan ikke læse dine tanker om karriere. Det skal vi kvinder erkende og forstå, så det er et emne, jeg altid berører, når jeg er sammen med kvindelige talenter og ledere.”

Men i Den store forskel giver Sophie Egede-Schrøder også de interviewede plads til personlige overvejelser om livets og karrierens forløb.

Det gælder for eksempel Anja Monrad, der gennem mange år har bestredet stillinger på højt niveau i Dell, og som kæmpede sig tilbage efter en hjerneblødning i 2008.

Anja Monrad sidder i dag som direktør for it-koncernens central- og østeuropæiske afdeling og får her det afsluttende ord om, hvorfor man overhovedet skal bekymre sig om, hvorvidt der er kvinder – eller, for den sags skyld, mænd – på chefgangen eller ej:

”Helt grundlæggende betyder manglende diversitet, at man ikke stiller de nødvendige spørgsmål. Man får blinde vinkler, fordi man ikke bliver udfordret på alt det, man tror er sandheder. Diversitet betyder nye input, nye perspektiver og nye måder at gribe opgaverne an på. I et ekkokammer, hvor vi er sammen med dem, der ligner os, bliver vi ved med at reproducere vores løsninger, og derfor ender vi med at stagnere. Den stagnation er første skridt til en afvikling af virksomheden.”

Titel: Den store forskel – Vejen, valgene og vennerne. Forfatter: Sophie Egede-Schrøder. Udkommer 10. august.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job