Kinesisk selskab sagsøger Apple for 1,4 milliarder dollar

Apple bliver nu trukket i retten af et kinesisk selskab, der mener, den amerikanske gigant har brudt virksomheden patent på talegenkendelse.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Det kinesiske AI-selskab Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology også kendt som Xiao-i har lagt sag an mod Apple for brud på patentreglerne.

Xiao-i mener, at iPhone-producenten har kopieret virksomheden patent til stemmegenkendelsen i den digitale assistent Siri.

Derfor kræver Xiao-i ifølge nyhedsbureauet Reuters 1,4 milliarder dollar i godtgørelse fra Apple. Det svarer til omkring 8,8 milliarder danske kroner.

Udover det enorme beløb kræver det kinesiske selskab, at Apple stopper for alt produktion, brug, salg og import af produkter, der bryder patentet.

Det vil betyde, at Apple ikke længere kan bruge stemmegenkendelsen Siri i sine iPhones, iPads og Mac-computere.

Læs også: Studerende sagsøger Apple for mere end seks milliarder kroner for misbrug af ansigtsgenkendelse

Den kinesiske virksomhed hævder, at Apples digitale assistent er på kant med et patent som Xiao-i allerede fik godkendt i 2004.

Sagen kommer netop nu fordi den kinesiske AI-virksomhed i juni måned ifølge Reuters fik valideret sit patent ved den kinesiske højesteret.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job