Werner Valeur - tidligere Toke Kruse - bejler til danske iværksættere med ny 'startup-fabrik'

Den danske stifter af regnskabsprogrammet Billy er klar med et nyt projekt.

Artikel top billede

(Foto: Frank Lohmann.)

De danske stifter af regnskabsprogrammet Billy, der indtil for nylig hed Toke Kruse, men siden har skiftet navn til Werner Valeur, er klar med et nyt iværksætter-projekt.

Sammen med Joakim Warnøe, der også er medstifter af venturefonden Nordic Eye, lancerer han nu en såkaldt startup-accelerator ved navn Brand New Ventures.

Det skriver iværksætter-mediet Tech Savvy.

Konceptet bag Brand New Ventures minder om det, som man kender fra acceleratorer, hvor man investerer en lille sum penge i virksomhederne og hjælper dem med blandt andet forretningsplaner, strategi kontakt til investorer.

“Vi tror på de startups, vi udvælger – at de på et tidspunkt bliver en god forretning. Derfor er det også en investering til at starte med. De ydelser, som vi kommer med, er som udgangspunkt gratis, når iværksætterne er en del af Brand New Ventures. Men på et tidspunkt, når virksomhederne begynder at tjene pengene, skal vi have betaling for ydelserne – ligesom når de hyrer andre ind til at løse opgaver,” forklarer Werner Valeur til Tech Savy.

Portefølje skal fordobles

Det fremgår af Brand New Ventures hjemmeside, at selskabet allerede har Eindom, Relion, Yarnbook, BodySky, Carter og Successteam i folden.

Derudover er Valeurs egne virksomheder, Paperflow, Moneyflow og Slary, også blevet en projektet.

Målet er ifølge Werner Valeur, at selskabet skal fordoble antallet af porteføljevirksomheder i løbet af det kommende år.

Læs også: Iværksætter bag Billy solgte selskabet og blev "økonomisk uafhængig": Nu hæver han 37 millioner

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks