Werner Valeur - tidligere Toke Kruse - bejler til danske iværksættere med ny 'startup-fabrik'

Den danske stifter af regnskabsprogrammet Billy er klar med et nyt projekt.

Artikel top billede

(Foto: Frank Lohmann.)

De danske stifter af regnskabsprogrammet Billy, der indtil for nylig hed Toke Kruse, men siden har skiftet navn til Werner Valeur, er klar med et nyt iværksætter-projekt.

Sammen med Joakim Warnøe, der også er medstifter af venturefonden Nordic Eye, lancerer han nu en såkaldt startup-accelerator ved navn Brand New Ventures.

Det skriver iværksætter-mediet Tech Savvy.

Konceptet bag Brand New Ventures minder om det, som man kender fra acceleratorer, hvor man investerer en lille sum penge i virksomhederne og hjælper dem med blandt andet forretningsplaner, strategi kontakt til investorer.

“Vi tror på de startups, vi udvælger – at de på et tidspunkt bliver en god forretning. Derfor er det også en investering til at starte med. De ydelser, som vi kommer med, er som udgangspunkt gratis, når iværksætterne er en del af Brand New Ventures. Men på et tidspunkt, når virksomhederne begynder at tjene pengene, skal vi have betaling for ydelserne – ligesom når de hyrer andre ind til at løse opgaver,” forklarer Werner Valeur til Tech Savy.

Portefølje skal fordobles

Det fremgår af Brand New Ventures hjemmeside, at selskabet allerede har Eindom, Relion, Yarnbook, BodySky, Carter og Successteam i folden.

Derudover er Valeurs egne virksomheder, Paperflow, Moneyflow og Slary, også blevet en projektet.

Målet er ifølge Werner Valeur, at selskabet skal fordoble antallet af porteføljevirksomheder i løbet af det kommende år.

Læs også: Iværksætter bag Billy solgte selskabet og blev "økonomisk uafhængig": Nu hæver han 37 millioner

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job