Norlys klar til milliard-investeringer: Vil have fingre i TDC Mobil, Telia, Telenor eller 3

Fiber- og energikæmpen Norlys er klar til at købe en af de fire store mobilselskaber herhjemme, TDC Mobil, 3, Telenor eller Telia.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Den fremadstormende fiber- og energikæmpe Norlys er klar til at lancere et investeringsprogram på flere milliarder kroner, som skal investeres i de kommende år.

“Vi er i en industri, der er underlagt massive teknologiske forandringer, og vi vil være en aktør, som kan ses på landkortet,” siger han til Finans.

Med i planerne er planlagte investeringer på seks milliarder kroner i teleområdet frem mod 2025.

Samt et ønske om helt eller delvist at overtage en af de fire store danske mobil-selskaber, 3, Telenor, Telia eller TDC Mobil.

Et opkøb af et af disse selskaber vil nemlig gøre det muligt for Norlys at levere både fiber, mobil og tv i en samlet pakke - samt at komme ind på 5G-markedet, der står til at blive en udfordrer til Norlys fiberforretning.

Et naturligt skridt

Computerworld beskrev for næsten halvanden måned siden Norlys' planer om at købe en af de store mobilselskaber.

Det kan du læse mere om her: Norlys klar til at erobre mobilmarkedet: Får grønt lys til muligt milliardopkøb af mobiloperatør.

Dengang sagde Niels Duedahl, at det er et ‘naturligt skridt’ for Norlys at udvide forretningen til en ‘markant mobil tilstedeværelse.’

“Vi har 100 års erfaring i at etablere og drive infrastruktur, så for os er det et naturligt skridt at udvide vores forretning med en markant mobil tilstedeværelse, der sikrer kunder og andelshavere en moderne og tidssvarende adgang til internettet. Det rammer lige ned i vores DNA, at vi på denne måde også bidrager til at styrke både erhvervsliv og lokalsamfund,” sagde han dengang.

Norlys ejer N1, Stofa og Boxer og har hovedsæde i Silkeborg samt lokationer i blandt andet Aarhus, Aalborg, Sønderborg, Esbjerg og København.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S