Norlys klar til milliard-investeringer: Vil have fingre i TDC Mobil, Telia, Telenor eller 3

Fiber- og energikæmpen Norlys er klar til at købe en af de fire store mobilselskaber herhjemme, TDC Mobil, 3, Telenor eller Telia.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Den fremadstormende fiber- og energikæmpe Norlys er klar til at lancere et investeringsprogram på flere milliarder kroner, som skal investeres i de kommende år.

“Vi er i en industri, der er underlagt massive teknologiske forandringer, og vi vil være en aktør, som kan ses på landkortet,” siger han til Finans.

Med i planerne er planlagte investeringer på seks milliarder kroner i teleområdet frem mod 2025.

Samt et ønske om helt eller delvist at overtage en af de fire store danske mobil-selskaber, 3, Telenor, Telia eller TDC Mobil.

Et opkøb af et af disse selskaber vil nemlig gøre det muligt for Norlys at levere både fiber, mobil og tv i en samlet pakke - samt at komme ind på 5G-markedet, der står til at blive en udfordrer til Norlys fiberforretning.

Et naturligt skridt

Computerworld beskrev for næsten halvanden måned siden Norlys' planer om at købe en af de store mobilselskaber.

Det kan du læse mere om her: Norlys klar til at erobre mobilmarkedet: Får grønt lys til muligt milliardopkøb af mobiloperatør.

Dengang sagde Niels Duedahl, at det er et ‘naturligt skridt’ for Norlys at udvide forretningen til en ‘markant mobil tilstedeværelse.’

“Vi har 100 års erfaring i at etablere og drive infrastruktur, så for os er det et naturligt skridt at udvide vores forretning med en markant mobil tilstedeværelse, der sikrer kunder og andelshavere en moderne og tidssvarende adgang til internettet. Det rammer lige ned i vores DNA, at vi på denne måde også bidrager til at styrke både erhvervsliv og lokalsamfund,” sagde han dengang.

Norlys ejer N1, Stofa og Boxer og har hovedsæde i Silkeborg samt lokationer i blandt andet Aarhus, Aalborg, Sønderborg, Esbjerg og København.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos