Norlys klar til milliard-investeringer: Vil have fingre i TDC Mobil, Telia, Telenor eller 3

Fiber- og energikæmpen Norlys er klar til at købe en af de fire store mobilselskaber herhjemme, TDC Mobil, 3, Telenor eller Telia.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Den fremadstormende fiber- og energikæmpe Norlys er klar til at lancere et investeringsprogram på flere milliarder kroner, som skal investeres i de kommende år.

“Vi er i en industri, der er underlagt massive teknologiske forandringer, og vi vil være en aktør, som kan ses på landkortet,” siger han til Finans.

Med i planerne er planlagte investeringer på seks milliarder kroner i teleområdet frem mod 2025.

Samt et ønske om helt eller delvist at overtage en af de fire store danske mobil-selskaber, 3, Telenor, Telia eller TDC Mobil.

Et opkøb af et af disse selskaber vil nemlig gøre det muligt for Norlys at levere både fiber, mobil og tv i en samlet pakke - samt at komme ind på 5G-markedet, der står til at blive en udfordrer til Norlys fiberforretning.

Et naturligt skridt

Computerworld beskrev for næsten halvanden måned siden Norlys' planer om at købe en af de store mobilselskaber.

Det kan du læse mere om her: Norlys klar til at erobre mobilmarkedet: Får grønt lys til muligt milliardopkøb af mobiloperatør.

Dengang sagde Niels Duedahl, at det er et ‘naturligt skridt’ for Norlys at udvide forretningen til en ‘markant mobil tilstedeværelse.’

“Vi har 100 års erfaring i at etablere og drive infrastruktur, så for os er det et naturligt skridt at udvide vores forretning med en markant mobil tilstedeværelse, der sikrer kunder og andelshavere en moderne og tidssvarende adgang til internettet. Det rammer lige ned i vores DNA, at vi på denne måde også bidrager til at styrke både erhvervsliv og lokalsamfund,” sagde han dengang.

Norlys ejer N1, Stofa og Boxer og har hovedsæde i Silkeborg samt lokationer i blandt andet Aarhus, Aalborg, Sønderborg, Esbjerg og København.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S