Aston-direktør ind i EET's bestyrelse

It-distributøren EET Nordic er gået markant frem på de fleste fronter og opruster også i bestyrelsen, hvor Aston-direktør Mogens Elsberg, der tidligere har siddet i IBM Danmarks bestyrelse, bliver nyt medlem.

It-distributøren EET Nordic melder om flere kunder, større omsætning, et underskud vendt til overskud og en forhenværende IBM-direktør som nyt medlem af bestyrelsen.

Mogens Elsberg, der på selskabets generalforsamling blev valgt som nyt medlem af bestyrelsen, er i øjeblikket på vej væk fra Aston Business Solutions, som for nylig blev solgt til amerikanske Tectura.

? Det er min opfattelse, at EET Nordic-koncernen stadig har et stort potentiale, som jeg meget gerne vil bidrage med at udnytte i fremtiden, udtaler Mogens Elsberg.

Før Aston var Mogens Elsberg direktør i IBM Danmark og nåede også at blive medlem af bestyrelsen i den danske afdeling af IBM.

? Elsberg har både gjort et godt stykke arbejde med Aston og har en lang karriere i IBM bag sig, så jeg mener klart, at det styrker os at have fået Mogens Elsberg med i bestyrelsen, siger Jan Iversen, der er økonomidirektør i EET Nordic og derudover administrerende direktør og økonomidirektør i salgsselskabet EET Danmark.

Fra minus otte til plus syv millioner

Efter et rigtig kedeligt 2002/03, hvor resultatet før skat landede på minus 7,5 millioner kroner, har komponentdistributøren EET Nordic fået vind i sejlene og overskud i kassen.

- Man kan sige, at vi nu høster frugterne af de centraliseringer og effektiviseringer af lager og logistik, vi har foretaget de senere år. Nu er der plads til at koncentrere os om at sælge, sælge og sælge istedet for bare at skære ned, og det kan ses på bundlinien, siger Jan Iversen.

Resultatet før skat steg sidste år med 15,3 millioner kroner og landede på 7,8 millioner kroner. Antallet af kunder steg med et par tusinde, hvilket EET's nye produktkonfigurator i væsentlig grad får æren for.

Produktkonfiguratoren, der er web-baseret, kan kunderne bruge til at justere deres indkøb og konfiguratoren kan integreres med kundernes egne websites og e-handelsbutikker.

Egenkapitalen er stadig i minus med godt 50 millioner kroner. Den forbedres i øjeblikket stort set kun med de renter, som EET ikke længere betaler efter, at hovedaktionæren CVC Capital Partners sidste år konverterede 160 millioner fra gæld til aktiekapital.

? CVC kommer ikke med flere penge, så vi må selv klare at få styr på egenkapitalen, men det går da også den rigtige vej, siger Jan Iversen.

CVC investerer ikke for nogens blå øjnes skyld, men for at tjene penge. Spørgsmålet er, hvornår investeringsselskabet findet det passende at skille sig af med EET Nordic.

- Nu har vi ihvertfald gjort vores for at øge værdien af CVC's investering, siger Jan Iversen.

EET Nordic A/SÅrsregnskab
Millioner kroner2004/032003/02
Omsætning769,0710,9
Resultat af primær drift (EBIT)25,014,2
Resultat før skat 7,8-7,6
Resultat5,01,2
Egenkapital-50,6-54,9
Antal ansatte155160

Efter regnskabsårets udløb har koncernen overtaget alle aktiviteter i den norske virksomhed Dator Design Norge. Købet ventes at bidrage med en ekstra omsætning til næste år på 30-40 millioner kroner og en positiv indtjening.

Mangler et par lande

EET er i dag repræsenteret i ni europæiske lande, det seneste på landkortet er Holland, hvor man åbnede kontor i november. Strategien går på at blive paneuropæisk nichedistributør, men endnu mangler et væsentligt marked som England.

? England er et meget dyrt land at etablere sig i så et datterselskab der, har vi ikke umiddelbart planer om, siger Jan Iversen.

Ledelsen i EET forventer, at med de gennemførte effektiviseringer in mente, vil resultatet i indeværende regnskabsår blive på niveau med eller bedre end resultaterne i 2003/04.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S