Dansk e-sportsfirma får kritik for samarbejde med Saudi Arabien

Et samarbejde med Saudi Arabien har fået menneskerettighedesorganisationer til at kritisere det danske e-sports firma Blast.

Artikel top billede

Det danske e-sportsfirma Blast, der blandt andet har statens investeringsfond Vækstfonden som medejer, bliver mødt af kritik for et nyt samarbejde med Saudi Arabien.

Det skriver Politiken.

Blast har selv oplyst på sin hjemmeside, at samarbejdet omfatter den saudiske fremtidsby Nemo, hvor det dansk-ejede selskab nu skal hjælpe med at opbygge et e-sports-økosystem.

Både Amnesty International og organisationen Play The Game, der arbejder for at fremme demokrati, i drætsverdenen frygter ifølge Politiken, at Blast bliver brugt af det saudiske styre til at aflede opmærksomheden fra statens mange menneskerettighedsbrud.

“Man er med til at renskure et blakket image og legitimere et regime, som strider mod mange af de værdier, vi kæmper for i Danmark,” siger Stanis Elsborg fra Play The Game til Politiken

Samarbejdet er desuden blevet mødt af kritik fra mange i e-sport-miljøet. Eksempelvis har flere talentfulde CS:Go-spillere ifølge e-sports-mediet Dot Esport valgt at trække sig fra Blast arrangementer.

Ifølge Politiken har Blast ikke ønsket at udtale sig om sagen, men Vækstfonden, der medejer af Blast, oplyser i en mail til Politiken, at det er vigtigt for fonden, at de virksomheder som fonden investerer i “forholder sig til de samfundsforhold, som er relevante for virksomhedernes aktivitet.”

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job