Artikel top billede

Nu bliver Microsoft udfordret af Twitter i kampen om TikTok

Endnu en amerikansk tech-virksomhed har udvist interesse for den kinesiske app TikTok.

Det er ikke kun Microsoft, der gerne vil have fingre i den kinesiske app TikTok.

Nu skriver den amerikanske finansavis Wall Street Journal, at det sociale medie Twitter også har udvist interesse og har haft samtaler med firmaet Bytedance, der ejer TikTok.

Twitter har dog langt fra samme økonomiske muskler som Microsoft, og derfor lader der ifølge Wall Street Journal heller ikke til at være tale om et decideret opkøbt.

Arbejder på en sammenlægning

Ifølge avisen vil Twitter snarere være interesseret i en slags en slags sammenlægning mellem Twitter og TikToks amerikanske forretning.

Samtidig forventer avisen, at Twitter vil have brug for at få andre investorer med ind i folden, hvis planerne skal kunne lade sig gøre.

Wall Street Journal understreger desuden, at Microsoft stadigvæk er storfavorit til at overtage TikTok forretning, og i modsætning til Twitter er Microsoft ikke bare interesseret i den amerikanske del af forretningen, men også i TikToks forretning i Australien, Canada og New Zealand.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis