Nu kan du teste 5G i praksis: Danske virksomheder inviteres til at teste 5G i nyt ‘laboratorium’

Aalborg Universitet inviterer især små og mellemstore danske virksomheder til at afprøve deres 5G-ideer i særligt 5G-lab.

Artikel top billede

(Foto: TDC NET)

Det kan være en stor omgang for ikke mindst små og mellemstore virksomheder at kaste sig ud i 5G-projekter.

Men nu får de en hjælpende hånd, lyder det fra Aalborg Universitet, der i samarbejder med Dansk Industri og Togsverd Consult slår dørene op for det såkaldte 5G Smart Production Lab.

Her kan ‘virksomheder fra alle brancher afprøve teknologien i forhold til deres egen forretning,” meddelerne parterne.

I det særlige ‘production lab’ vil virksomhederne kunne ‘identificere forretningspotentiale og i endnu større grad opbygge erfaring med 5G, før teknologien for alvor kan løfte digitaliseringen i virksomheden,” meddeler de i en udsendt meddelelse.

I spidsen for testene står professoer Preben Mogensen.

“Vi forventer at se primært SMV’er, der fx sammen med en teknologileverandør vil prøve en konkret idé af. Det centrale i projektet er vores industri 4.0 lab på Aalborg Universitet, som er udstyret med 5G og andre trådløse teknologier. Så her får man en teknologisk sandkasse af dimensioner til rådighed – understøttet af forskere fra universitetet. Her gør vi det nemt at afprøve 5G,” siger han.

Du kan læse mere om projektet ’Industriel IoT med 5G’ her.

[b]Læs også:

Investeringer i 5G-infrastruktur buldrer afsted i vildt tempo: Så meget bliver der bygget for lige nu

En bølge af 5G-telefoner skyller over os – men der er mange gode grunde til at fravælge de fede 5G-mobiler for nu

I ni danske kommuner kan netværket slet ikke følge med: Her finder du landets ringeste mobilnetværk
[/b]

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S