Nu kan du teste 5G i praksis: Danske virksomheder inviteres til at teste 5G i nyt ‘laboratorium’

Aalborg Universitet inviterer især små og mellemstore danske virksomheder til at afprøve deres 5G-ideer i særligt 5G-lab.

Artikel top billede

(Foto: TDC NET)

Det kan være en stor omgang for ikke mindst små og mellemstore virksomheder at kaste sig ud i 5G-projekter.

Men nu får de en hjælpende hånd, lyder det fra Aalborg Universitet, der i samarbejder med Dansk Industri og Togsverd Consult slår dørene op for det såkaldte 5G Smart Production Lab.

Her kan ‘virksomheder fra alle brancher afprøve teknologien i forhold til deres egen forretning,” meddelerne parterne.

I det særlige ‘production lab’ vil virksomhederne kunne ‘identificere forretningspotentiale og i endnu større grad opbygge erfaring med 5G, før teknologien for alvor kan løfte digitaliseringen i virksomheden,” meddeler de i en udsendt meddelelse.

I spidsen for testene står professoer Preben Mogensen.

“Vi forventer at se primært SMV’er, der fx sammen med en teknologileverandør vil prøve en konkret idé af. Det centrale i projektet er vores industri 4.0 lab på Aalborg Universitet, som er udstyret med 5G og andre trådløse teknologier. Så her får man en teknologisk sandkasse af dimensioner til rådighed – understøttet af forskere fra universitetet. Her gør vi det nemt at afprøve 5G,” siger han.

Du kan læse mere om projektet ’Industriel IoT med 5G’ her.

[b]Læs også:

Investeringer i 5G-infrastruktur buldrer afsted i vildt tempo: Så meget bliver der bygget for lige nu

En bølge af 5G-telefoner skyller over os – men der er mange gode grunde til at fravælge de fede 5G-mobiler for nu

I ni danske kommuner kan netværket slet ikke følge med: Her finder du landets ringeste mobilnetværk
[/b]

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S