Amazon på vej til Norden: Her er syv gode råd til danske virksomheder, der vil sælge via Amazon

Amazon bejler til de danske virksomheder, men hvis du overvejer at gøre brug af den amerikanske platform, så har Dansk Industri en række gode råd.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Erhvervsorganisationen DI har syv gode råd til virksomheder, der overvejer at gøre brug af Amazons platform
876
4:30 min
Amazon arbejder i øjeblikket på at rekruttere danske leverandører, der kan sælge deres produkter på selskabets kommende svenske side.

Men er det et tilbud, som danske virksomheder bør gøre bruge af?

Hos den danske brancheorganisation DI lyder beskeden, at det er noget, som hver enkelt virksomhed selv må overveje, men at mange danske virksomheder kan drage nytte af Amazons platform.

“Det er naturligvis noget, som man skal overveje grundigt, og det afhænger af, hvilke produkter man sælger og hvilke markeder, man opererer på. Men der er mange produktgrupper, der egner sig godt til at blive solgt på Amazon og andre platforme,” lyder det fra Sidsel Dyrholm Holst, der er branchedirektør hos DI Handel.

Før du beslutter dig har DI dog en række råd til dem der går og overvejer det.

Læs også: Amazon på udkig efter danske leverandører inden svensk åbning

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S