Amazon på vej til Norden: Her er syv gode råd til danske virksomheder, der vil sælge via Amazon

Amazon bejler til de danske virksomheder, men hvis du overvejer at gøre brug af den amerikanske platform, så har Dansk Industri en række gode råd.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Erhvervsorganisationen DI har syv gode råd til virksomheder, der overvejer at gøre brug af Amazons platform
876
4:30 min
Amazon arbejder i øjeblikket på at rekruttere danske leverandører, der kan sælge deres produkter på selskabets kommende svenske side.

Men er det et tilbud, som danske virksomheder bør gøre bruge af?

Hos den danske brancheorganisation DI lyder beskeden, at det er noget, som hver enkelt virksomhed selv må overveje, men at mange danske virksomheder kan drage nytte af Amazons platform.

“Det er naturligvis noget, som man skal overveje grundigt, og det afhænger af, hvilke produkter man sælger og hvilke markeder, man opererer på. Men der er mange produktgrupper, der egner sig godt til at blive solgt på Amazon og andre platforme,” lyder det fra Sidsel Dyrholm Holst, der er branchedirektør hos DI Handel.

Før du beslutter dig har DI dog en række råd til dem der går og overvejer det.

Læs også: Amazon på udkig efter danske leverandører inden svensk åbning

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos