Bog: Er du også sur for en sikkerheds skyld?

I ”Sur for en sikkerheds skyld? – En guide til at være livsglad med vilje” gør forfatterne op med surhedskulturen og giver råd til, hvorfor det kan svare sig at give livsglæden en chance.

Artikel top billede

I både journalist- og it-kredse er det en yndet sport at være sur, gammel mand (m/k).

For der er jo altid noget, der går galt om lidt. Det regner nok i morgen, toget er måske forsinket eller også skal bilen snart på værksted – og det bliver dyrt!

Det ville dog være til at holde ud, hvis alt kørte perfekt på jobbet. Desværre er projektlederen en debil nar, som kun får lov at beholde sit job, fordi chefen er rystende inkompetent.

Men selv hvis dét undtagelsesvis ikke lige er tilfældet for tiden, så vil efterfølgeren sikkert vise sig at være en klovn. Så, ja: Man kan lige så godt vende mundvigene nedad med det samme.

I Sur for en sikkerheds skyld? – En guide til at være livsglad med vilje gør den mangeårige studievært Mikael Kamber samt podcastvært, marketingchef og forfatter Eric Ziengs op med surhedskulturen.

De forsøger at give et svar på, om man nu også behøver at være en fodslæbende hængemule hele tiden eller tværtimod kan træne sig selv op til at give livsglæden en chance.

Samarbejdet mellem de to begyndte som en podcast, der blev optaget i 2019, hvor Eric Ziengs interviewede Mikael Kamber om positiv psykologi.

Herefter byttede de roller, hvorefter Kamber interviewede Ziengs om ”3 gode ting.” Dette parløb udmøntede sig i Sur for en sikkerheds skyld?, der udkommer 20. august.

Undertegnede har ikke haft lejlighed til at læse den, men overlæge og professor Bente Klarlund – der selv beskæftiger sig med sundhed, livs- og arbejdskvalitet – skriver om bogen, at:

De mennesker, der møder verden med en tilbøjelighed til at se det bedste i alt, har et bedre helbred, ikke bare mentalt, men også i fysisk forstand. Mennesker med et lyst sind har flere venner og er bedre til at agere socialt. Og de lever op til syv år længere.

“Sur for en sikkerheds skyld?” giver et nuanceret billede af den positive psykologi. Og så giver bogen en række vigtige værktøjer til at vise nysgerrighed og glæde i mødet med andre. Det er en særdeles inspirerende bog.

Titel: Sur for en sikkerheds skyld? – En guide til at være livsglad med vilje. Forfattere: Mikael Kamber og Eric Ziengs

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest