Artikel top billede

EG Silkeborg Data køber Vejle-selskabet Altiplan

EG Silkeborg Data overtage det lille vejlensiske selskab Altiplan.

EG overtager via datterselskabet Silkeborg Data Vejle-selskabet Altiplan, meddeler de to parter.

Altiplan står bag løsningen vagtplanlægnings-systemet HosInfo, som ifølge selskabet anvendes på 70 sygehus-afdelinger.

“Med det strategiske opkøb styrker og udvider EG sin stærke portefølje af løsninger inden for løn- og vagtplanlægning til den offentlige sektor,” meddeler EG i denne pressemeddelelse.

AltiPlan, der har blot fire medarbejdere, ejes af grundlæggerne Preben Bak Stendorf Iversen og Ole Bak Iversen.

Selskabet har i de senere år haft en bruttoomsætning - altså omsætning minus indkøb - på godt 2,5 millioner kroner.

Det landede i 2019 et overskud på 411.000 kroner, hvilket var omkring det halve af overskuddet i 2018.

Hele overskuddet blev udbetalt som udbytte til de to ejeres holding-selskaber, fremgår det af AltiPlans seneste årsregnskab, som du finder her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere