Tablet-salget går frem efter flere års tilbagegang

Efter flere år med tilbagegang er der nu igen kommet gang i tablet-salget.

Artikel top billede

I andet kvartal af 2020 blev der solgt 26 procent flere tablets end samme kvartal år før.

Det viser en ny analyse fra analysehuset Canalys.

Fremgangen kommer efter flere år med tilbagegang på tablet-markedet.

Canalys vurderer at fremgangen i det seneste kvartal skyldes, at forbrugere der skulle arbejde hjemmefra havde øget behov for en basal computer med en relativ stor skærm og en overkommelig pris, der kunne bruges til fjernarbejde, fjernundervisning og underholdning i hjemmet.

Apples iPad er størst

Den største spiller på markedet for tablets er ifølge Canalys stadigvæk Apples iPad, der sidder på 38 procent af markedet og oplevede en salgsfremgang på 19,8 procent i forhold til året før.

Det var dog Lenovo, der oplevede den største fremgang i kvartalet. Med en vækst i salget på 52,9 procent sidder Lenovo nu på 7,5 procent af markedet.

Samsung havde også stor fremgang i kvartalet. Med en årlig salgsvækst på 44,5 procent sidder den koreanske gigant nu på 18,7 procent af tablet-markedet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job