Cyberkriminelle gennemfører phishing-angreb fra kendte domæner: Gmail topper listen

Gmail-domænet er den mest misbrugte mailtjeneste til phishing-angreb verden over, ifølge it-sikkerhedsvirksomheden Barracuda Networks.

Artikel top billede

Cyberkriminelle bruger velansete maildomæner til at angribe tusindvis af virksomheder og deres ansatte på verdensplan.

Det mest benyttede domæne til misbrug er Googles Gmail-domæne, der også er verdens mest populære mailtjeneste med 1,8 milliarder brugere.

Sådan lyder det i en ny rapport fra it-sikkerhedsfirmaet Barracuda Networks.

Ifølge Barracuda Networks har 6.000 cyberkriminelle siden januar benyttet populære, gratis maildomæner til at gennemføre over 100.000 angreb mod 6.600 virksomheder.

Formålet har været at lokke penge eller værdifuld data ud af virksomheder ved hjælp af phishing-mails.

Læs også: Se Danmarks Statistik-CIO'ens omfattende it-sikkerhedsplan efter hackerangreb i 2016

Gmail bliver misbrugt mest

Rapporten viser også, at 59 procent af de cyberkriminelle benytter Gmail, hvilket gør domænet til det mest populære blandt hackere.

"Cyberkriminelle er glade for Gmail. Det skyldes især, at tjenesten er gratis og tilgængelig for alle. Det betyder desværre også, at falske konti lettere slipper gennem et ellers velfungerende sikkerhedsfilter. Vi ser samtidig, at cyberkriminelle bliver bedre og bedre til at målrette deres angreb mod udvalgte medarbejdere, idet de efter grundig research udgiver sig for at være en kollega eller partner. Det kan være vanskeligt at gennemskue et sådant angreb, fordi man kender og stoler på den anden person," lyder det i en meddelelse fra Peter Gustafsson, der er nordisk chef for Barracuda Networks.

Læs også: PFA forbyder brug af Zoom: Se CIO Morten Bruun Steiners it-sikkerhedsplan her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job