Cyberkriminelle gennemfører phishing-angreb fra kendte domæner: Gmail topper listen

Gmail-domænet er den mest misbrugte mailtjeneste til phishing-angreb verden over, ifølge it-sikkerhedsvirksomheden Barracuda Networks.

Artikel top billede

Cyberkriminelle bruger velansete maildomæner til at angribe tusindvis af virksomheder og deres ansatte på verdensplan.

Det mest benyttede domæne til misbrug er Googles Gmail-domæne, der også er verdens mest populære mailtjeneste med 1,8 milliarder brugere.

Sådan lyder det i en ny rapport fra it-sikkerhedsfirmaet Barracuda Networks.

Ifølge Barracuda Networks har 6.000 cyberkriminelle siden januar benyttet populære, gratis maildomæner til at gennemføre over 100.000 angreb mod 6.600 virksomheder.

Formålet har været at lokke penge eller værdifuld data ud af virksomheder ved hjælp af phishing-mails.

Læs også: Se Danmarks Statistik-CIO'ens omfattende it-sikkerhedsplan efter hackerangreb i 2016

Gmail bliver misbrugt mest

Rapporten viser også, at 59 procent af de cyberkriminelle benytter Gmail, hvilket gør domænet til det mest populære blandt hackere.

"Cyberkriminelle er glade for Gmail. Det skyldes især, at tjenesten er gratis og tilgængelig for alle. Det betyder desværre også, at falske konti lettere slipper gennem et ellers velfungerende sikkerhedsfilter. Vi ser samtidig, at cyberkriminelle bliver bedre og bedre til at målrette deres angreb mod udvalgte medarbejdere, idet de efter grundig research udgiver sig for at være en kollega eller partner. Det kan være vanskeligt at gennemskue et sådant angreb, fordi man kender og stoler på den anden person," lyder det i en meddelelse fra Peter Gustafsson, der er nordisk chef for Barracuda Networks.

Læs også: PFA forbyder brug af Zoom: Se CIO Morten Bruun Steiners it-sikkerhedsplan her

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S