Cyberkriminelle gennemfører phishing-angreb fra kendte domæner: Gmail topper listen

Gmail-domænet er den mest misbrugte mailtjeneste til phishing-angreb verden over, ifølge it-sikkerhedsvirksomheden Barracuda Networks.

Artikel top billede

Cyberkriminelle bruger velansete maildomæner til at angribe tusindvis af virksomheder og deres ansatte på verdensplan.

Det mest benyttede domæne til misbrug er Googles Gmail-domæne, der også er verdens mest populære mailtjeneste med 1,8 milliarder brugere.

Sådan lyder det i en ny rapport fra it-sikkerhedsfirmaet Barracuda Networks.

Ifølge Barracuda Networks har 6.000 cyberkriminelle siden januar benyttet populære, gratis maildomæner til at gennemføre over 100.000 angreb mod 6.600 virksomheder.

Formålet har været at lokke penge eller værdifuld data ud af virksomheder ved hjælp af phishing-mails.

Læs også: Se Danmarks Statistik-CIO'ens omfattende it-sikkerhedsplan efter hackerangreb i 2016

Gmail bliver misbrugt mest

Rapporten viser også, at 59 procent af de cyberkriminelle benytter Gmail, hvilket gør domænet til det mest populære blandt hackere.

"Cyberkriminelle er glade for Gmail. Det skyldes især, at tjenesten er gratis og tilgængelig for alle. Det betyder desværre også, at falske konti lettere slipper gennem et ellers velfungerende sikkerhedsfilter. Vi ser samtidig, at cyberkriminelle bliver bedre og bedre til at målrette deres angreb mod udvalgte medarbejdere, idet de efter grundig research udgiver sig for at være en kollega eller partner. Det kan være vanskeligt at gennemskue et sådant angreb, fordi man kender og stoler på den anden person," lyder det i en meddelelse fra Peter Gustafsson, der er nordisk chef for Barracuda Networks.

Læs også: PFA forbyder brug af Zoom: Se CIO Morten Bruun Steiners it-sikkerhedsplan her

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S