Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Seks it-virksomheder vinder kæmpe ramme-aftale til tre milliarder kroner under Skatteministeriet: Se dem her

Seks store it-leverandører virksomheder og en række underleverandører kommer med på kæmpe rammeaftale til tre milliarder kroner under Skatteministeriet. Se dem her.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de i alt ni selskaber, der kommer med på Skatteministeriets rammeaftale til tre milliarder kroner.
  • Se hvad de komplekse it-opgaver kommer til at inkludere.
  • Se hvem vinderne samarbejder med i de forskellige konsortier.
490
2:30 min
Skatteministeriet har indgået aftale med seks it-leverandører, der med en række underleverandører bliver vindere af det kæmpeudbud, som ministeriet sendte på gaden i begyndelsen af april.

Disse selskaber skal nu i de kommende fire år sammen med deres underleverandør stå for at levere it-ydelser over en bred kam til hele skatteområdet - herunder departement (altså ministeriet), samt alle styrelser under Skatteforvaltningen og den såkaldte Spillemyndigheden.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

”Det fylder helt oppe på direktionsgangene:" Danske topkonsulenter løfter sløret for det allervigtigste it-tema lige nu

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Det benytter de den danske supercomputer Gefion til: Topchef Nadia Carlsten løfter sløret for AI-computerens brugere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Support til Exchange 2016 og 2019 udløber om mindre end en måned: Sådan bør du gøre ifølge Microsoft

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan har IBM Danmark hentet store gevinster ved at indføre AI: Er blevet 230 færre medarbejdere på grund af AI

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En af verdens største cloud-transformationer er færdiggjort: 100.000 medarbejdere er blevet koblet på