Artikel top billede

Facebook får ledende rolle i Linux Foundation - indtræder i bestyrelsen

Facebook er nærmest opbygget op på Linux og været bidragsyder i stor stil til open source-koden. Nu indtræder selskabet i ledende rolle i Linux Foundation.

Efter i årevis at have været bidragsyder til Linux-projekter i stor stil, bliver Facebook nu en del af den øverste ledelse i organisationen bag Linux, The Linux Foundation.

Facebook bliver nemlig nu såkaldt platin-medlem af Linux Foundation, hvilket er det øverste medlems-niveau overhovedet, skriver ZDNet.

Med ophøjelsen til platin-medlem sikres Facebook en plads i Linux Foundations bestyrelse, som selskabets open source-chef, Kathy Kam, nu indtræder i.

Hun har tidligere haft ledende open source-roller i både Google og Microsoft.

Facebook har været medlem af Linux Foundation i mange år, hvilket er naturligt nok, da Facebook - som de fleste webbaserede selskaber i dag - er storforbruger af open source-kode.

Facebook har da også i lang tid været stor-bidragsyder til en lang række open source-projekter - herunder store projekter som JavaScript-biblioteket React, datacenter-projeket Open Compute Project og container software-projektet cGroup2.

Facebook har også været stor-leverandør af kode til projekter som Presto, GraphQL, Osquery og ONNX.

Læs også:

Endnu et vigtigt open-source træk fra Microsoft: Windows 10 vil understøtte Linux GUI-apps




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere