Systematic hjemsender halvdelen af sine medarbejdere i Aarhus

Systematic har bedt halvdelen af sine 700 medarbejdere i Aarhus om at arbejde hjemmefra.

Artikel top billede

(Foto: Systematic)

Systematic har efter de seneste corona-udbrud i Aarhus bedt omkring halvdelen af sine medarbejdere om at arbejde hjemmefra.

Selskabet var ellers ifølge ITWatch vendt tilbage til en normal hverdag efter foråret.

Men nu er bøtten altså vendt igen og alle medarbejdere, der har mulighed for det, skal nu arbejde hjemmefra.

Direktør Michael Holm siger til mediet, at Systematic-organisationen i løbet af foråret fik bevist, at det godt kan lade sig gøre at arbejde på denne måde.

“Nedlukningen har ikke påvirket vores forretning eller vores kunder mærkbart. Der er selvfølgelig frustrerende, når vi ikke kan komme ud og mødes med vores kunder – men alle har forståelse for situationen, og det har ikke påvirket vores projekter eller leverancer negativt. Hvor der er vilje, er der vej, kan man sige,” siger Michael Holm.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS