Eksplosiv vækst hos GN Audio: Regnskab lander langt over det forventede

Lydspecialisterne hos GN Audio leverer et kvartalsregnskab der lander langt over den forventede vækst på 20,6 procent.

Artikel top billede

(Foto: GN Store Nord)

GN Audio, som står bag det danske headset-brand Jabra, kan i sit seneste kvartalsregnskab levere en vækst på hele 32 procent.

Det blæser forbi de af selskabet indhentede estimater for kvartalet, hvor analytikere forventede at se en vækst på 20,6 procent i omsætningen i forhold til samme kvartal i 2019, skriver Ritzau.

Således blev der omsat for i alt 1,94 milliarder kroner i perioden, næsten en halv milliard mere end året før, hvor resultatet landede på 1,47 milliarder kroner.

Den øgede omsætning afspejler sig i overskuddet før skat (EBITA) som stiger med over 50 procent. Driftsresultatet lyder på 408 millioner kroner mod 268 millioner i andet kvartal 2019.

Det svarer til en vækst i EBITA-marginen til 21 procent.

Virksomheden noterer i sit regnskab, at de stærke tal drives frem af en særlig stor efterspørgsel for enterprise-headset, delvist drevet af behovet for udstyr til hjemmearbejdspladser på grund af Covid-pandemien.

Omvendt oplever koncernens søstervirksomhed, GN Hearing, et styrtdyk på 54 procent i omsætningen fordi corona-krisen vanskeliggør salget af høreapparater.

Læs også: Test: Jabra har skrumpet sit headset med 20 procent - nu er Elite 75t bluetooth-kongen

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S