Eksplosiv vækst hos GN Audio: Regnskab lander langt over det forventede

Lydspecialisterne hos GN Audio leverer et kvartalsregnskab der lander langt over den forventede vækst på 20,6 procent.

Artikel top billede

(Foto: GN Store Nord)

GN Audio, som står bag det danske headset-brand Jabra, kan i sit seneste kvartalsregnskab levere en vækst på hele 32 procent.

Det blæser forbi de af selskabet indhentede estimater for kvartalet, hvor analytikere forventede at se en vækst på 20,6 procent i omsætningen i forhold til samme kvartal i 2019, skriver Ritzau.

Således blev der omsat for i alt 1,94 milliarder kroner i perioden, næsten en halv milliard mere end året før, hvor resultatet landede på 1,47 milliarder kroner.

Den øgede omsætning afspejler sig i overskuddet før skat (EBITA) som stiger med over 50 procent. Driftsresultatet lyder på 408 millioner kroner mod 268 millioner i andet kvartal 2019.

Det svarer til en vækst i EBITA-marginen til 21 procent.

Virksomheden noterer i sit regnskab, at de stærke tal drives frem af en særlig stor efterspørgsel for enterprise-headset, delvist drevet af behovet for udstyr til hjemmearbejdspladser på grund af Covid-pandemien.

Omvendt oplever koncernens søstervirksomhed, GN Hearing, et styrtdyk på 54 procent i omsætningen fordi corona-krisen vanskeliggør salget af høreapparater.

Læs også: Test: Jabra har skrumpet sit headset med 20 procent - nu er Elite 75t bluetooth-kongen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S