Eksplosiv vækst hos GN Audio: Regnskab lander langt over det forventede

Lydspecialisterne hos GN Audio leverer et kvartalsregnskab der lander langt over den forventede vækst på 20,6 procent.

Artikel top billede

(Foto: GN Store Nord)

GN Audio, som står bag det danske headset-brand Jabra, kan i sit seneste kvartalsregnskab levere en vækst på hele 32 procent.

Det blæser forbi de af selskabet indhentede estimater for kvartalet, hvor analytikere forventede at se en vækst på 20,6 procent i omsætningen i forhold til samme kvartal i 2019, skriver Ritzau.

Således blev der omsat for i alt 1,94 milliarder kroner i perioden, næsten en halv milliard mere end året før, hvor resultatet landede på 1,47 milliarder kroner.

Den øgede omsætning afspejler sig i overskuddet før skat (EBITA) som stiger med over 50 procent. Driftsresultatet lyder på 408 millioner kroner mod 268 millioner i andet kvartal 2019.

Det svarer til en vækst i EBITA-marginen til 21 procent.

Virksomheden noterer i sit regnskab, at de stærke tal drives frem af en særlig stor efterspørgsel for enterprise-headset, delvist drevet af behovet for udstyr til hjemmearbejdspladser på grund af Covid-pandemien.

Omvendt oplever koncernens søstervirksomhed, GN Hearing, et styrtdyk på 54 procent i omsætningen fordi corona-krisen vanskeliggør salget af høreapparater.

Læs også: Test: Jabra har skrumpet sit headset med 20 procent - nu er Elite 75t bluetooth-kongen

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S