Overblik: Forventningen er at Milestone Systems nye direktør bliver i selskabet i ualmindeligt mange år

Overblik: Milliard-forretningen Milestones System fra Brøndby forventer, at selskabets nye direktør Thomas Jensen er klar til det et ualmindeligt langt træk som topchef.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
I en omskiftelig it-branche i en omskiftelig tid hører det til sjældenhederne, at topchefer bliver siddende for enden af bordet i deres virksomheder i mange år.

For alle virksomheder skal før eller siden gennem store refokuseringer, der kræver særlige topchefer med speciale i turn arounds.

Og når refokuseringerne er gennemført, er der typisk brug for en anden type topchef med speciale i salg, drift og optimering - indtil behovet for den næste refokusering opstår.

Men den danske levera

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS