Overblik: Forventningen er at Milestone Systems nye direktør bliver i selskabet i ualmindeligt mange år

Overblik: Milliard-forretningen Milestones System fra Brøndby forventer, at selskabets nye direktør Thomas Jensen er klar til det et ualmindeligt langt træk som topchef.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
I en omskiftelig it-branche i en omskiftelig tid hører det til sjældenhederne, at topchefer bliver siddende for enden af bordet i deres virksomheder i mange år.

For alle virksomheder skal før eller siden gennem store refokuseringer, der kræver særlige topchefer med speciale i turn arounds.

Og når refokuseringerne er gennemført, er der typisk brug for en anden type topchef med speciale i salg, drift og optimering - indtil behovet for den næste refokusering opstår.

Men den danske levera

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S