Forbrugerrådet Tænk: Her får du Danmarks bedste internet

Forbrugerrådet slår fast i omfattende test: Det her er Danmarks bedst bredbåndsforbindelse.

Artikel top billede

Over 97 forskellige bredbåndsprodukter har været igennem Forbrugerrådets Tænks test-maskineri, i organisationens kåring af Danmarks bedste bredbåndsforbindelse.

Blandt de mange produkter ragede Telenors ’MaxSpeed’ 1.000 mbps abonnement over feltet og kan kalde sig for den bedste bredbåndsforbindelse til private.

I sin vurdering skeller Forbrugerrådet Tænk ikke blot til hastigheden, men tager andre forhold som pris, kundeservice, bindingsperioder og gebyrer med i den endelige vurdering. Her trækker Telenors kundeservice længere åbningstider op i regnskabet.

Tungest i vurderingen har været prisen, som tæller for en tredjedel af den tildelte score. Med en pris på 249 kroner per måned er MaxSpeed Danmarks billigste gigabit-abonnement.

” Jeg er rigtig glad for, at Forbrugerrådets test viser, at Telenor ikke bare har Danmarks hurtigste internet til Danmarks laveste pris, men at MaxSpeed nu også er kåret som Danmarks bedste internetforbindelse. Men jeg hæfter mig også ved, at Telenor også bliver belønnet for den samlede kundeoplevelse uden bindingsperioder og skjulte gebyrer samt vores lange åbningstider i kundeservice,” fortæller internetchef hos Telenor, Lars Kyrø i en meddelelse.

Danmarks hurtigste bredbåndsprodukt ifølge undersøgelsen leveres af Hiper, som sikrer minimumshastigheder på 1.000 mbps med sin ’Bredbånd 1000’ pakke, mod 900 mbps i Telenors MaxSpeed abonnement.

Testens billigste produkt tilbydes af Kviknet, som formår at indtage en tredjeplads med sin 500 mbps forbindelse til 199 kroner per måned. Modsat Telenors og Hipers løsninger, er uploadhastighederne ikke begrænsede, hvorfor der kan uploades data med 500 mbps mod 60 mbps hos de to øvrige topscorere.

Læs også: Så kom de første test-resultater: Så hurtig er Elon Musks satellit-bredbånd

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS