Forbrugerrådet Tænk: Her får du Danmarks bedste internet

Forbrugerrådet slår fast i omfattende test: Det her er Danmarks bedst bredbåndsforbindelse.

Artikel top billede

Over 97 forskellige bredbåndsprodukter har været igennem Forbrugerrådets Tænks test-maskineri, i organisationens kåring af Danmarks bedste bredbåndsforbindelse.

Blandt de mange produkter ragede Telenors ’MaxSpeed’ 1.000 mbps abonnement over feltet og kan kalde sig for den bedste bredbåndsforbindelse til private.

I sin vurdering skeller Forbrugerrådet Tænk ikke blot til hastigheden, men tager andre forhold som pris, kundeservice, bindingsperioder og gebyrer med i den endelige vurdering. Her trækker Telenors kundeservice længere åbningstider op i regnskabet.

Tungest i vurderingen har været prisen, som tæller for en tredjedel af den tildelte score. Med en pris på 249 kroner per måned er MaxSpeed Danmarks billigste gigabit-abonnement.

” Jeg er rigtig glad for, at Forbrugerrådets test viser, at Telenor ikke bare har Danmarks hurtigste internet til Danmarks laveste pris, men at MaxSpeed nu også er kåret som Danmarks bedste internetforbindelse. Men jeg hæfter mig også ved, at Telenor også bliver belønnet for den samlede kundeoplevelse uden bindingsperioder og skjulte gebyrer samt vores lange åbningstider i kundeservice,” fortæller internetchef hos Telenor, Lars Kyrø i en meddelelse.

Danmarks hurtigste bredbåndsprodukt ifølge undersøgelsen leveres af Hiper, som sikrer minimumshastigheder på 1.000 mbps med sin ’Bredbånd 1000’ pakke, mod 900 mbps i Telenors MaxSpeed abonnement.

Testens billigste produkt tilbydes af Kviknet, som formår at indtage en tredjeplads med sin 500 mbps forbindelse til 199 kroner per måned. Modsat Telenors og Hipers løsninger, er uploadhastighederne ikke begrænsede, hvorfor der kan uploades data med 500 mbps mod 60 mbps hos de to øvrige topscorere.

Læs også: Så kom de første test-resultater: Så hurtig er Elon Musks satellit-bredbånd

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S