Oracle forhandler om at overtage TikTok for næsen af Microsoft: Får opbakning fra Donald Trump

Oracle vil forsøge at købe kinesiske TikToks afdelinger i USA, Australien og New Zealand for næsen af Microsoft. Ideen får opbakning af præsident Donald Trump, som tidligere er blevet støttet af Larry Ellison.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Oracle er klar til at forsøge at købe det kinesiske video-medie TikToks afdelinger i USA, Australien og New Zealand for næsen af Microsoft, der ellers er godt i gang med forhandlinger med moderselskabet ByteDance, skriver en række amerikanske aviser.

Ifølge Reuters forhandler Oracle for tiden med en række af ByteDances investorer på et modbud til Microsofts bud.

Du kan læse mere om Microsofts forsøg på at købe TikTok her.

Også Twitter meldes at være interesseret i TikTok, men Twitter vurderes til ikke at være stor nok til for alvor at kunne bide skeer med et selskab som Microsoft i en eventuel budkrig.

USA’s præsident Donald Trump har tidligere meddelt, at USA skal have en ‘betydelig del’ af kagen, hvis Microsoft ender med at købe TikTok.

Det kan du læse mere om her: Trump kræver pludselig ‘en masse penge’ for at godkende Microsofts køb af TikTok

Oracles flamboyante grundlægger Larry Ellison er en af de ganske få it-ledere, der åbent støtter Donald Trump, som da også er glad for Larry Ellison.

Donald Trump støtter således nu angiveligt Oracle som kandidat til at købe TikTok.

“Oracle er et fantastisk selskab, og jeg synes, at ejeren er en fabelagtig fyr og en fabelagtig person. Jeg mener, at Oracle helt klart vil kunne håndtere det. Ja, vi har givet dem til 15. september’, siger Donald Trump direkte adspurgt om Oracles interesse i TikTok.

Bliver Oracle ejer af TikTok vil det være noget af en ny kurs for selskabet, der er stærkt specialiseret i løsninger til erhvervslivet.

Hvem ser præsidenten så helst overtage TikTok - Microsoft eller Oracle?, spørger amerikanske CNBC ham om.

“Jeg tror, at Microsoft vil have det, og det vil Oracle også, og det andre folk nok også, men de er nødt til at sikre, at USA bliver kompenseret, fordi vi er dem, der gør det muligt. Det er meget enkelt: Vi er dem, der gør det muligt,” lyder hans svar på det spørgsmål.

Læs også:

Derfor er Microsoft og TikTok et helt oplagt match for hinanden

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS