Trump kræver pludselig ‘en masse penge’ for at godkende Microsofts køb af TikTok

Præsident Donald Trump siger, at USA skal have ‘en masse penge’, hvis Microsoft skal have grønt lys til at købe kinesiske TikTok. Kina truer med at svare igen.

Artikel top billede

USA’s præsident Donald Trump åbner nu ganske usædvanligt for et krav om, at Microsoft skal betale et større beløb til den amerikanske statskasse, hvis selskabet skal have grønt lyst til at købe kinesiske TikTok.

Donald Trump siger ifølge flere amerikanske medier, at han er klar til at godkende handlen - men kun hvis den amerikanske regering ‘får en masse penge’ [‘recieves a lot of money,’ red] til gengæld.

Donald Trump sagde først nej til handlen, men skiftede efter en telefon-samtale med Microsoft-topchef Satya Nadella mening.

Det kan du læse mere om her: Microsoft vil købe TikTok - modvillig Trump giver grønt lys efter telefonsamtale med Satya Nadella

Donald Trump siger nu, at han i telefonsamtalen med Satya Nadella påpegede, at ‘en meget betydelig del af prisen [for TikTok, red] skal sendes til USA’s skattekasse, fordi vi gør det muligt, at denne handel finder sted.’

"Lige nu har de ikke lov [til opkøbet, red], medmindre vi giver dem lov. Og skal vi give dem lov, så...det skal komme tilbage til landet. Det er et stort aktiv, men det er ikke et stort aktiv i USA, medmindre de har en tilladelse i USA," siger Donald Trump.

Da han bliver spurgt om, hvorvidt det er Microsoft eller TikTok, der skal betale til statskassen i forbindelse med et opkøb, siger han 'enten eller' ['either way, red].

"Uanset om det er Microsoft eller nogle andre, hvis det er kineserne: Prisen er, at USA skal have en meget stor procentdel af prisen. Fordi vi gør det muligt," siger han.

Til Wall Street Journal siger han blot, at pengene skal ‘komme fra salget.’

“Uanset hvad størrelsen på beløbet er, så vil det komme fra salget. Hvilket ingen andre end mig har tænkt på. Men det er sådan, at jeg tænker. Og jeg mener også, at det er meget fair,” siger han.

TikTok - der aldrig har haft overskud - har omkring 100 millioner primært yngre brugere i USA, og Microsoft har bedyret, at al data om de mange brugere skal overflyttes til amerikanske servere, hvis handlen går igennem.

Kina ikke tilfreds

Kina er dog ikke tilfreds med udsigten til, at TikTok kan ende på amerikanske hænder.

Den kinesiske avis China Daily skriver, at Kina ikke vil acceptere ‘tyveriet’ at et kinesisk teknologi-selskab.

Kina mener ifølge avisen, at USA’s fremturen og offensive tilgang ikke efterlader andre valg for Kina end ‘overgivelse eller kamp til døden i tech-arenaen,' som det hedder.

Avisen skriver, at Kina ‘har masser af måder’ at svare igen på, hvis handlen går igennem.

Læs også:

Microsoft vil købe TikTok - modvillig Trump giver grønt lys efter telefonsamtale med Satya Nadella

Kontroversiel kinesisk app har værdi på trecifret milliardbeløb: Overvejer salg til USA

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics