IBM's overtagelse af Serviceplatformen fra Systematic bliver et år forsinket: Overdragelsen sker i november

Kombit sætter endeligt dato på den formelle overdragelse af Serviceplatformen fra Systematic til IBM. Overdragelsen af det kommunale it-system, der har en værdi på 500 millioner kroner, sker over et år senere end oprindeligt planlagt. Se den nye tidsplan her.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se datoen for hvornår Serviceplatformen formelt overdrages fra Systematic til IBM
  • Bliv klogere på de projektets mange forsinkelser
  • Få indblik i processen
  • Læs kommentarerne fra Kombit
754
4 min
Efter en række forsinkelser meddeler Kombit, at den fulde overdragelse af danske kommuners integrationsplatform, Serviceplatformen, fra Systematic til IBM vil ske i slutningen af november.

Dermed ender IBM's overtagelse af det omfattende it-projekt, som har en værdi på 500 millioner kroner, med at blive forsinket i mere end et år.

Oprindeligt skulle overdragelsen nemlig være sket i weekenden 9.-10. november 2019.

I oktober 2019 blev den nye overdragelsesdato så sat til maj 2020, men heller ikke den blev overholdt, og siden blev skiftet af leverandør udskudt til 'efter sommeren 2020'.

Men over for Computerworld sætter Kombit nu en dato på den endelige overdragelse af systemet, der anvendes af samtlige landets kommuner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job