IBM's overtagelse af Serviceplatformen fra Systematic bliver et år forsinket: Overdragelsen sker i november

Kombit sætter endeligt dato på den formelle overdragelse af Serviceplatformen fra Systematic til IBM. Overdragelsen af det kommunale it-system, der har en værdi på 500 millioner kroner, sker over et år senere end oprindeligt planlagt. Se den nye tidsplan her.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se datoen for hvornår Serviceplatformen formelt overdrages fra Systematic til IBM
  • Bliv klogere på de projektets mange forsinkelser
  • Få indblik i processen
  • Læs kommentarerne fra Kombit
754
4 min
Efter en række forsinkelser meddeler Kombit, at den fulde overdragelse af danske kommuners integrationsplatform, Serviceplatformen, fra Systematic til IBM vil ske i slutningen af november.

Dermed ender IBM's overtagelse af det omfattende it-projekt, som har en værdi på 500 millioner kroner, med at blive forsinket i mere end et år.

Oprindeligt skulle overdragelsen nemlig være sket i weekenden 9.-10. november 2019.

I oktober 2019 blev den nye overdragelsesdato så sat til maj 2020, men heller ikke den blev overholdt, og siden blev skiftet af leverandør udskudt til 'efter sommeren 2020'.

Men over for Computerworld sætter Kombit nu en dato på den endelige overdragelse af systemet, der anvendes af samtlige landets kommuner.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S