IBM's overtagelse af Serviceplatformen fra Systematic bliver et år forsinket: Overdragelsen sker i november

Kombit sætter endeligt dato på den formelle overdragelse af Serviceplatformen fra Systematic til IBM. Overdragelsen af det kommunale it-system, der har en værdi på 500 millioner kroner, sker over et år senere end oprindeligt planlagt. Se den nye tidsplan her.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se datoen for hvornår Serviceplatformen formelt overdrages fra Systematic til IBM
  • Bliv klogere på de projektets mange forsinkelser
  • Få indblik i processen
  • Læs kommentarerne fra Kombit
754
4 min
Efter en række forsinkelser meddeler Kombit, at den fulde overdragelse af danske kommuners integrationsplatform, Serviceplatformen, fra Systematic til IBM vil ske i slutningen af november.

Dermed ender IBM's overtagelse af det omfattende it-projekt, som har en værdi på 500 millioner kroner, med at blive forsinket i mere end et år.

Oprindeligt skulle overdragelsen nemlig være sket i weekenden 9.-10. november 2019.

I oktober 2019 blev den nye overdragelsesdato så sat til maj 2020, men heller ikke den blev overholdt, og siden blev skiftet af leverandør udskudt til 'efter sommeren 2020'.

Men over for Computerworld sætter Kombit nu en dato på den endelige overdragelse af systemet, der anvendes af samtlige landets kommuner.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S