Corona-krisen hærder danske virksomheder forud for Amazons indtog

Den danske nethandel kommer styrket ud af Covid19-pandemien – en hærdning der ruster dem op til en eventuel dyst med Amazon

Artikel top billede

Mens den amerikanske e-handelsgigant begynder sit indtog i Skandinavien, har den danske online- og detailhandel fået syretestet sine systemer under corona-krisen.

Det lyder vurderingerne fra en stribe aktører i den danske nethandel, somFinans har indhentet.

Mens de etablerede forretninger i de store amerikanske, britiske og tyske markeder ikke har været helt forberedte på Amazons indtog, har man i Danmark haft tid til at hærde sig.

Selv de virksomheder, som har været fodslæbende i forhold til e-handel er nu hoppet på vognen.

”E-handel i Danmark har fået et ordentligt boost her. Og coronakrisen fik de detailvirksomheder, som tøvede eller var i tvivl, til at hoppe med på e-handel. Det har mindet alle om, at det er noget, som man skal tage seriøst,” fortæller Jan Damsgaard, professor i digitalisering på Copenhagen Business School.

Disse meldinger kommer efter, at Amazon denne måned har indledt sit skandinaviske offensiv ved at etablere sin netbutik i Sverige.

Ovenpå Amazons svenske debut, har der lydt dystre forudsigelser fra blandt andet den svenske professor Johan Anselmsson i marketing ved universitet i Lund.

Læs også: Amazon klar til at angribe Norden: Kan stjæle 50 procent af e-handelsmarkedet

Han vurderer overfor svenske Finwire, at Amazon kan stjæle op mod 50 procent af den svenske e-handel, hjulpet godt af, at også Amazon nyder godt af, de ændrede købemønstre, som corona-krisen har forårsaget.

"I forbindelse med store kriser og strukturelle ændringer af samfundet, er det muligt at ændre vaner, der ellers har været dybt rodfæstede hos folk. Lige nu stiger andelen af e-handel kraftigt, hvilket er en anden faktor, der kan gavne Amazon," forklarer han.

Brancheorganisationen Dansk Industri kom for nylig med syv anbefalinger til danske virksomheder, der overvejer at gøre brug af Amazons markedsplads.

Læs dem her: Amazon på vej til Norden: Her er syv gode råd til danske virksomheder, der vil sælge via Amazon

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S