Statsrevisorerne kritiserer Skatteministeriets it-sikkerhed: Medarbejdere kan foretage uberettigede udbetalinger fra systemerne

Medarbejdere med onde hensigter kan foretage uberettigede udbetalinger fra Skatteministeriets it-systemer. Sådan lyder kritikken fra Statsrevisorerne. It-sikkerheden er også så dårlig i Udenrigsministeriet og Finansministeriet, at borgernes oplysninger risikerer at blive kompromitterede.

Artikel top billede

Skatteminister Morten Bødskov (S) i tiden som justitsminister.

Statsrevisorerne retter nu en skarp kritik af it-sikkerheden i Skatteministeriet med skatteminister Morten Bødskov (S) i spidsen.

Således lyder det fra Statsrevisorerne, at der er 'væsentlige mangler' i forvaltningen af brugeradgange til Skatteministeriets it-systemer.

Det betyder, at medarbejdere med ondsigtede hensigter i princippet kan foretage uberetigede udbetalinger fra it-systemerne.

"Risikoen er, at medarbejdere kan have kombinationer af brugeradgange, der kompromitterer funktionsadskillelsen, så medarbejderne kan foretage uberettigede udbetalinger fra systemerne, hvor der forvaltes store milliardbeløb," skriver Statsrevisorerne.

Og det er ikke kun it-sikkerheden i Skatteministeriet, der får en røffel af Statsrevisorerne.

For Statens IT har heller ikke styr på it-sikkerheden.

Det medfører en risiko for, at borgernes oplysninger i Finansministeriet og Udenrigsministeriet kan kompromitteres, lyder det.

"Hos Statens It (under Finansministeriet) og i Udenrigsministeriet medfører alvorlige mangler i it-sikkerheden risiko for, at statens og borgernes oplysninger kompromitteres," skriver Statsrevisorerne.

Læs også: Egedal Kommune har brudt udbudsloven: Nu bliver kontrakten på KMD-system revet over

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S