Statsrevisorerne kritiserer Skatteministeriets it-sikkerhed: Medarbejdere kan foretage uberettigede udbetalinger fra systemerne

Medarbejdere med onde hensigter kan foretage uberettigede udbetalinger fra Skatteministeriets it-systemer. Sådan lyder kritikken fra Statsrevisorerne. It-sikkerheden er også så dårlig i Udenrigsministeriet og Finansministeriet, at borgernes oplysninger risikerer at blive kompromitterede.

Artikel top billede

Skatteminister Morten Bødskov (S) i tiden som justitsminister.

Statsrevisorerne retter nu en skarp kritik af it-sikkerheden i Skatteministeriet med skatteminister Morten Bødskov (S) i spidsen.

Således lyder det fra Statsrevisorerne, at der er 'væsentlige mangler' i forvaltningen af brugeradgange til Skatteministeriets it-systemer.

Det betyder, at medarbejdere med ondsigtede hensigter i princippet kan foretage uberetigede udbetalinger fra it-systemerne.

"Risikoen er, at medarbejdere kan have kombinationer af brugeradgange, der kompromitterer funktionsadskillelsen, så medarbejderne kan foretage uberettigede udbetalinger fra systemerne, hvor der forvaltes store milliardbeløb," skriver Statsrevisorerne.

Og det er ikke kun it-sikkerheden i Skatteministeriet, der får en røffel af Statsrevisorerne.

For Statens IT har heller ikke styr på it-sikkerheden.

Det medfører en risiko for, at borgernes oplysninger i Finansministeriet og Udenrigsministeriet kan kompromitteres, lyder det.

"Hos Statens It (under Finansministeriet) og i Udenrigsministeriet medfører alvorlige mangler i it-sikkerheden risiko for, at statens og borgernes oplysninger kompromitteres," skriver Statsrevisorerne.

Læs også: Egedal Kommune har brudt udbudsloven: Nu bliver kontrakten på KMD-system revet over

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Økonomistyrelsen

IT-arkitekt med fokus på integrationer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS