Store tøjbutikker sætter de små til vægs på nettet: "De har bare betalt noget mere til Google, og så har de bruset sig fremad"

Små tøjbutikker har ikke en chance mod de store på nettet. Ifølge butiksdirektør skyldes det, at de store butikker kan betale Google flere penge.

Artikel top billede

Mindre tøjfirmaer bliver sat til vægs af de store modegiganter, når det kommer til nethandlen.

Det viser en undersøgelse, som brancheorganisationen Dansk Mode & Textil har foretaget under coronakrisen i andet kvartal 2020.

Over en bred kam er modebutikkernes netsalg vokset med 18,5 procent sammenlignet med samme periode i 2019, men tallene afslører, at de store tøjvirksomheder stikker af fra de små.

For de mindre tøjbutikker med en omsætning på 1 til 25 millioner kroner trækker gennemsnittet ned med en stigning i onlinesalget på 14 procent, mens de store og mellemstore modevirksomheder med en omsætning på 25 til 250 millioner kroner haft en stigning i onlinesalget på 22 procent i første halvår 2020.

Det skriver Børsen.

"Det er de store, der har levet højt på det her. De har bare betalt noget mere til Google, og så har de bruset sig fremad. Det har vi andre små ikke råd til," siger Lizette Bang, direktør i herretøjsbutikken Onkel P i Odense, der både sælger tøj fra butikken og over nettet.

Læs også: Dansk webshop politianmeldes for vildledende markedsføring: Fire hjemmesider er nu lukket for handel

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S