Store tøjbutikker sætter de små til vægs på nettet: "De har bare betalt noget mere til Google, og så har de bruset sig fremad"

Små tøjbutikker har ikke en chance mod de store på nettet. Ifølge butiksdirektør skyldes det, at de store butikker kan betale Google flere penge.

Artikel top billede

Mindre tøjfirmaer bliver sat til vægs af de store modegiganter, når det kommer til nethandlen.

Det viser en undersøgelse, som brancheorganisationen Dansk Mode & Textil har foretaget under coronakrisen i andet kvartal 2020.

Over en bred kam er modebutikkernes netsalg vokset med 18,5 procent sammenlignet med samme periode i 2019, men tallene afslører, at de store tøjvirksomheder stikker af fra de små.

For de mindre tøjbutikker med en omsætning på 1 til 25 millioner kroner trækker gennemsnittet ned med en stigning i onlinesalget på 14 procent, mens de store og mellemstore modevirksomheder med en omsætning på 25 til 250 millioner kroner haft en stigning i onlinesalget på 22 procent i første halvår 2020.

Det skriver Børsen.

"Det er de store, der har levet højt på det her. De har bare betalt noget mere til Google, og så har de bruset sig fremad. Det har vi andre små ikke råd til," siger Lizette Bang, direktør i herretøjsbutikken Onkel P i Odense, der både sælger tøj fra butikken og over nettet.

Læs også: Dansk webshop politianmeldes for vildledende markedsføring: Fire hjemmesider er nu lukket for handel

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos