Nyt forum skal optimere offentlige udbud

Regeringen etablerer Forum for Offentligt-Privat Samarbejde. Det skal blandt andet bidrage til mere effektive og bedre udbudsprocesser samt styrke konkurrencen mellem det offentlige private.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Et nyt forum, der skal styrke de offentlige indkøb, har set dagens lys.

Regeringen har med erhvervsminister Simon Kollerup (S) nemlig etableret Forum for Offentligt-Privat Samarbejde.

Forummets opgave er at komme med anbefalinger og løsningsforslag til bedre samarbejde og en sund konkurrence mellem det offentlige og private inden for blandt andet innovation og grønne indkøb.

Formålet er samtidig at bidrage til mere effektive og bedre udbudsprocesser, lyder det.

"Forum for offentligt-privat samarbejde skal være et aktivt omdrejningspunkt for at udvikle innovative løsninger og løfte for eksempel den grønne dagsorden. Det er jeg sikker på, at det nye forum kan bidrage til. Det er også rigtig positivt, at vi styrker fokus på samarbejdet mellem det offentlige og private," lyder det fra Simon Kollerup i en meddelelse.

Forum for offentligt-privat samarbejde får blandt andet til opgave at drøfte aktuelle udbudsfaglige problemstillinger og kan i forlængelse heraf fremlægge anbefalinger og løsningsforslag.

Det er regionsdirektør Pernille Blach Hansen, der er udnævnt som formand for det nye råd, der samtidig erstatter det tidligere Forum for Udbud.

"Jeg ser frem til at tage fat på arbejdet som formand for det nye forum. Vi har en vigtig opgave i at bidrage med løsningsforslag, der kan fremme og udvikle samarbejdet mellem det offentlige og private. Min erfaring er, at et stærkt samarbejde kan resultere i bedre velfærd og gode løsninger for borgerne," lyder det fra Pernille Blach Hansen.

Her er medlemmerne

Forum for offentligt-privat samarbejde er nedsat for en periode frem til 1. oktober 2022 og består af 17 medlemmer.

Her er medlemmerne af Forum for offentligt-privat samarbejde:

• Formand for Forum for Offentligt-Privat Samarbejde (personligt udpeget af erhvervsministeren)
• Dansk Byggeri indstiller et medlem
• Dansk Erhverv indstiller et medlem
• Dansk Industri indstiller et medlem
• SMVdanmark indstiller et medlem
• Fagbevægelsens Hovedorganisation indstiller to medlemmer
• Arbejderbevægelsens Erhvervsråd indstiller et medlem
• Akademikerne indstiller et medlem
• Danske Regioner indstiller et medlem
• Kommunernes Landsforening indstiller et medlem
• Foreningen af offentlige indkøbere, IKA, indstiller et medlem
• Statens og Kommunernes Indkøbs Service, SKI, indstiller et medlem
• Erhvervsministeren indstiller et medlem
• Finansministeren indstiller et medlem
• Social- og Indenrigsministeren indstiller et medlem
• Forsvarsministeren indstiller et medlem
• Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen indstiller et medlem

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen