Nyt forum skal optimere offentlige udbud

Regeringen etablerer Forum for Offentligt-Privat Samarbejde. Det skal blandt andet bidrage til mere effektive og bedre udbudsprocesser samt styrke konkurrencen mellem det offentlige private.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Et nyt forum, der skal styrke de offentlige indkøb, har set dagens lys.

Regeringen har med erhvervsminister Simon Kollerup (S) nemlig etableret Forum for Offentligt-Privat Samarbejde.

Forummets opgave er at komme med anbefalinger og løsningsforslag til bedre samarbejde og en sund konkurrence mellem det offentlige og private inden for blandt andet innovation og grønne indkøb.

Formålet er samtidig at bidrage til mere effektive og bedre udbudsprocesser, lyder det.

"Forum for offentligt-privat samarbejde skal være et aktivt omdrejningspunkt for at udvikle innovative løsninger og løfte for eksempel den grønne dagsorden. Det er jeg sikker på, at det nye forum kan bidrage til. Det er også rigtig positivt, at vi styrker fokus på samarbejdet mellem det offentlige og private," lyder det fra Simon Kollerup i en meddelelse.

Forum for offentligt-privat samarbejde får blandt andet til opgave at drøfte aktuelle udbudsfaglige problemstillinger og kan i forlængelse heraf fremlægge anbefalinger og løsningsforslag.

Det er regionsdirektør Pernille Blach Hansen, der er udnævnt som formand for det nye råd, der samtidig erstatter det tidligere Forum for Udbud.

"Jeg ser frem til at tage fat på arbejdet som formand for det nye forum. Vi har en vigtig opgave i at bidrage med løsningsforslag, der kan fremme og udvikle samarbejdet mellem det offentlige og private. Min erfaring er, at et stærkt samarbejde kan resultere i bedre velfærd og gode løsninger for borgerne," lyder det fra Pernille Blach Hansen.

Her er medlemmerne

Forum for offentligt-privat samarbejde er nedsat for en periode frem til 1. oktober 2022 og består af 17 medlemmer.

Her er medlemmerne af Forum for offentligt-privat samarbejde:

• Formand for Forum for Offentligt-Privat Samarbejde (personligt udpeget af erhvervsministeren)
• Dansk Byggeri indstiller et medlem
• Dansk Erhverv indstiller et medlem
• Dansk Industri indstiller et medlem
• SMVdanmark indstiller et medlem
• Fagbevægelsens Hovedorganisation indstiller to medlemmer
• Arbejderbevægelsens Erhvervsråd indstiller et medlem
• Akademikerne indstiller et medlem
• Danske Regioner indstiller et medlem
• Kommunernes Landsforening indstiller et medlem
• Foreningen af offentlige indkøbere, IKA, indstiller et medlem
• Statens og Kommunernes Indkøbs Service, SKI, indstiller et medlem
• Erhvervsministeren indstiller et medlem
• Finansministeren indstiller et medlem
• Social- og Indenrigsministeren indstiller et medlem
• Forsvarsministeren indstiller et medlem
• Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen indstiller et medlem

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest