SKI åbner for ny prækvalifikation efter annullering af rammeaftaler

I begyndelsen af september åbner SKI for prækvalifikation til den kommende rammeaftale 02.15 om it-rådgivning, hvorefter 02.17 om it-konsulenter åbner senere på året. Det sker efter, at de to rammeaftaler blev annulleret på grund af fejl tidligere på året.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvornår SKI åbner op for prækvalifikation til 02.15 og 02.17
461
2:30 min
Efter at SKI i maj måtte annullere rammeaftalen 02.15 og 02.17 om henholdsvis indkøb af it-rådgivning og it-konsulenter, genstarter SKI nu processen.

I begyndelsen af september forventer SKI at være klar til prækvalifikationen af leverandørerne til 02.15-rammeaftalen, mens 02.17 først forventes at være klar til prækvalifikation i midten af oktober.

Ifølge SKI er det en vigtig aftale for kunderne.

"Det er en aftale med stor betydning for vores kunder. På 02.15 It-rådgivning kan det off

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Platform Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S