TikTok: Vi har intet andet valg end at sagsøge den amerikanske regering

TikTok understreger, at det er en sidste udvej, at selskabet nu hiver den amerikanske regering i retten.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

"Vi tager det ikke let at sagsøge regeringen. Men med den bekendtgørelse, der vil forbyde vores drift i USA, har vi intet andet valg."

Sådan lyder det, ifølge Reuters, i en blogpost fra TikTok, der nu går rettens vej for at udfordre det ultimatum, som den amerikanske præsident Donald Trump har stillet virksomheden over for.

Donald Trump kræver, at ByteDance, som er virksomheden bag TikTok, skal afhænde den amerikanske del af forretningen inden for 90 dage.

Både Oracle og Microsoft kæmper for at overtage TikToks amerikanske forretning, men før det sker, går TikTok altså nu rettens vej for at bekæmpe præsidenten påbud.

Det kan du læse mere om her: TikTok vil udfordre Trumps ultimatum i retten: Lægger sag an

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Anklagemyndigheden

    IT-projektleder hos Rigsadvokaten

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job