Danske Unity vil børsnoteres i New York

I 2002 blev Unity Technologies stiftet i en kælder på Nørrebro i København. Nu er selskabet på vej mod en amerikansk børsnotering.

Artikel top billede

David Helgason, medstifter af Unity Technologies.

Danske Unity Technologies er på vej til at blive børsnoteret i USA.

Nærmere bestemt vil Unity med hjælp fra blandt andet Goldman Sachs børsnoteres på New York Stock Exchange.

Det skriver Finans på baggrund af en det prospekt, som Unity har indsendt til det amerikanske børstilsyn, SEC.

Unity, som udvikler en grafikmotor til spiludviklere, blev stiftet af David Helgason, Nicholas Francis og Joachim Ante for 18 år siden i en kælder på Nørrebro i København.

Af prospektet fremgår det, at der er downloadet tre milliarder apps, som er udviklet med hjælp fra Unitys software i 2019, og 53 procent af spillene blandt de 1.000 mest downloade spil i Apples App Store og Google Play er i 2019 udviklet ved hjælp af Unity.

Unity har ligesom andre danske tech-succeser som Skype, Zendesk og Tradeshift flyttet sit hovedkontor til San Francisco.

I 2019 blev Unity værdiansat til 41 milliarder kroner.

Læs også: Direktør: Derfor er danske Unity pludselig flere milliarder kroner værd

Unity var tæt på at blive solgt til Facebook i 2015

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Unity var tæt på at blive solgt til Facebook tilbage i 2015.

"Nogle få milliarder dollar er dyrt, men vi har råd til det," lød det dengang i intern mail fra Facebook-stifter Mark Zuckerberg, der dengang ville købe Unity for at øge Facebooks satstning på augmented reality og virtual reality.

Facebooks opkøbsplaner af Unity gik under kodenavnet One.

Det kan du læse mere om her: Ny afsløring: Den danske it-succes Unity var tæt på at blive solgt til Facebook for milliarder

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job