Danske Unity vil børsnoteres i New York

I 2002 blev Unity Technologies stiftet i en kælder på Nørrebro i København. Nu er selskabet på vej mod en amerikansk børsnotering.

Artikel top billede

David Helgason, medstifter af Unity Technologies.

Danske Unity Technologies er på vej til at blive børsnoteret i USA.

Nærmere bestemt vil Unity med hjælp fra blandt andet Goldman Sachs børsnoteres på New York Stock Exchange.

Det skriver Finans på baggrund af en det prospekt, som Unity har indsendt til det amerikanske børstilsyn, SEC.

Unity, som udvikler en grafikmotor til spiludviklere, blev stiftet af David Helgason, Nicholas Francis og Joachim Ante for 18 år siden i en kælder på Nørrebro i København.

Af prospektet fremgår det, at der er downloadet tre milliarder apps, som er udviklet med hjælp fra Unitys software i 2019, og 53 procent af spillene blandt de 1.000 mest downloade spil i Apples App Store og Google Play er i 2019 udviklet ved hjælp af Unity.

Unity har ligesom andre danske tech-succeser som Skype, Zendesk og Tradeshift flyttet sit hovedkontor til San Francisco.

I 2019 blev Unity værdiansat til 41 milliarder kroner.

Læs også: Direktør: Derfor er danske Unity pludselig flere milliarder kroner værd

Unity var tæt på at blive solgt til Facebook i 2015

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Unity var tæt på at blive solgt til Facebook tilbage i 2015.

"Nogle få milliarder dollar er dyrt, men vi har råd til det," lød det dengang i intern mail fra Facebook-stifter Mark Zuckerberg, der dengang ville købe Unity for at øge Facebooks satstning på augmented reality og virtual reality.

Facebooks opkøbsplaner af Unity gik under kodenavnet One.

Det kan du læse mere om her: Ny afsløring: Den danske it-succes Unity var tæt på at blive solgt til Facebook for milliarder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT