Orion overtager Flextronics og 150 job

Fladskærmsproducenten Orion Europe overtager Flextronics' fem år gamle produktionsfaciliteter i Pandrup. Mandag holder Orion pressemøde i de nye lokaliteter, der kommer til at producere fladskærme og den nye generation af dvd-afspillere.

Den århusianske producent af fladskærme til tv og pc'er, Orion-Europe, overtager Flextronics-fabrikken i nordjyske Pandrup.

Handlen er på plads og sidst i oktober flytter Orion sit hovedsæde og hele produktionen fra Århus til Pandrup.

Ifølge Børsen har Orion Europe efter lange og seje forhandlinger med forskellige investorer sikret sig den kapital, der skal til for at overtage de fem år gamle fabriksbygninger på 25.000 kvadratmeter. Prisen for at opføre bygningerne var 160 millioner kroner.

Orion Europes overtagelse betyder, at 120-150 af de 330 arbejdspladser, der er tilbage på Flextronics-fabrikken, som engang var Nordjyllands største med mere end 1.000 medarbejdere, er reddet. Det siger Orion Europes administrerende direktør til Børsen.

Overtager udstyr

Orion overtager sammen med bygningerne masser af højteknologisk udstyr i form af blandt en montagelinie og testudstyr.

Kvantitetsmæssigt er der tale om knap en tredjedel af produktionsudstyret, mens resten følger med Flextronics til de nye omgivelser i Ungarn.

Orion Europe forventer at producere mere end en halv million fladskærme til udenlandske kunder i den kommende tid.

Ifølge Børsen forventer Finnn Ingemann at Orion Europe omsætter for 540 millioner kroner i år med et pænt overskud.

Var for dyr

Krisen for den nordjyske elektronikfabrik begyndte i januar, da elektronikproducenten Flextronics med hovedkontor i Singapore besluttede at trække sig ud af Pandrup, hvor der hovedsageligt blev produceret mobiltelefoner.

Men hovedkunden Siemens krævede billigere telefoner, og derfor blev produktionen flyttet til et land med lavere løn-omkostninger.

Flextronics-eventyret sluttede endeligt den 9. juni, efter at talrige redningsforsøg var kikset for fabrikkens ledelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job