NNIT indgår aftale med AWS

NNIT og AWS har indgår i samarbejde, der betyder, at NNIT kan administrere, servicere, supportere og fakturere kunder som anvender AWS.

Artikel top billede

(Foto: NNIT/Pernille Greve)

Danske NNIT indgår aftale med AWS.

Parterne har underskrevet en såkaldt solution provider program-aftale med den amerikanske cloud-gigant.

Aftalen betyder, at NNIT nu kan administrere, servicere, supportere og fakturere kunder som anvender AWS, alt imens kunderne har deres egne betingelser med AWS.

Med aftalen vil NNIT søge at lande flere globale kunder inden for life science.

"Vi er stolte af vores tætte samarbejde med AWS, og vi ser frem til at styrke vores indsats yderligere. Vi har i vores fællesskab et stærkt tilbud til den globale life sciences-industri," lyder det fra Jens Maagøe, Chief Technology Officer hos NNIT, i en meddelelse.

NNIT har mere end 100 konsulenter, der er certificeret i AWS.

Læs også: Per Kogut ser tilbage på halvt år med kontroltab: "Jeg havde håbet, at jeg kunne være mere i kontrol, end tilfældet har været"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S