NNIT indgår aftale med AWS

NNIT og AWS har indgår i samarbejde, der betyder, at NNIT kan administrere, servicere, supportere og fakturere kunder som anvender AWS.

Artikel top billede

(Foto: NNIT/Pernille Greve)

Danske NNIT indgår aftale med AWS.

Parterne har underskrevet en såkaldt solution provider program-aftale med den amerikanske cloud-gigant.

Aftalen betyder, at NNIT nu kan administrere, servicere, supportere og fakturere kunder som anvender AWS, alt imens kunderne har deres egne betingelser med AWS.

Med aftalen vil NNIT søge at lande flere globale kunder inden for life science.

"Vi er stolte af vores tætte samarbejde med AWS, og vi ser frem til at styrke vores indsats yderligere. Vi har i vores fællesskab et stærkt tilbud til den globale life sciences-industri," lyder det fra Jens Maagøe, Chief Technology Officer hos NNIT, i en meddelelse.

NNIT har mere end 100 konsulenter, der er certificeret i AWS.

Læs også: Per Kogut ser tilbage på halvt år med kontroltab: "Jeg havde håbet, at jeg kunne være mere i kontrol, end tilfældet har været"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS