NNIT indgår aftale med AWS

NNIT og AWS har indgår i samarbejde, der betyder, at NNIT kan administrere, servicere, supportere og fakturere kunder som anvender AWS.

Artikel top billede

(Foto: NNIT/Pernille Greve)

Danske NNIT indgår aftale med AWS.

Parterne har underskrevet en såkaldt solution provider program-aftale med den amerikanske cloud-gigant.

Aftalen betyder, at NNIT nu kan administrere, servicere, supportere og fakturere kunder som anvender AWS, alt imens kunderne har deres egne betingelser med AWS.

Med aftalen vil NNIT søge at lande flere globale kunder inden for life science.

"Vi er stolte af vores tætte samarbejde med AWS, og vi ser frem til at styrke vores indsats yderligere. Vi har i vores fællesskab et stærkt tilbud til den globale life sciences-industri," lyder det fra Jens Maagøe, Chief Technology Officer hos NNIT, i en meddelelse.

NNIT har mere end 100 konsulenter, der er certificeret i AWS.

Læs også: Per Kogut ser tilbage på halvt år med kontroltab: "Jeg havde håbet, at jeg kunne være mere i kontrol, end tilfældet har været"

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S