En million danskeres forsikringsdata har været frit tilgængelig i tre måneder

En datafejl i Scalepoint Technologies' it-systemer betyder, at omkring en million danskeres forsikringsdata har været tilgængelige i tre måneder.

Artikel top billede

På grund af en datafejl har omkring en million danskeres forsikringsdata været tilgængelige i tre måneder i et testsystem.

Data burde være anonymiseret, men som følge af datafejlen er det ikke sket.

Det skriver Berlingske.

Flere danske forsikringsselskaber benytter Scalepoint Technologies' it-systemer, hvori fejlen er sket, til skadesbehandling.

Selskabets direktør, Tue Høilund-Carlsen, beklager fejlen over for Berlingske, men han understreger, at ingen data er blevet kompromitteret.

"For de flestes vedkommende er der tale om almindelige personoplysninger så som navn og adresse, men af dem er omkring en kvart million CPR-numre også fremgået, og i 80.000 tilfælde har der været tale om egentlige, følsomme persondata, altså sundhedsoplysninger. Heldigvis er ingen data blevet kompromitteret. Vi har logning på vores systemer, og ingen data er kommet ud af systemerne, hvilket er helt afgørende," siger Tue Høilund-Carlsen til avisen.

Læs også: Forsvarsadvokat frygter justitsmord efter it-fejl på udrejsecenter

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job