En million danskeres forsikringsdata har været frit tilgængelig i tre måneder

En datafejl i Scalepoint Technologies' it-systemer betyder, at omkring en million danskeres forsikringsdata har været tilgængelige i tre måneder.

Artikel top billede

På grund af en datafejl har omkring en million danskeres forsikringsdata været tilgængelige i tre måneder i et testsystem.

Data burde være anonymiseret, men som følge af datafejlen er det ikke sket.

Det skriver Berlingske.

Flere danske forsikringsselskaber benytter Scalepoint Technologies' it-systemer, hvori fejlen er sket, til skadesbehandling.

Selskabets direktør, Tue Høilund-Carlsen, beklager fejlen over for Berlingske, men han understreger, at ingen data er blevet kompromitteret.

"For de flestes vedkommende er der tale om almindelige personoplysninger så som navn og adresse, men af dem er omkring en kvart million CPR-numre også fremgået, og i 80.000 tilfælde har der været tale om egentlige, følsomme persondata, altså sundhedsoplysninger. Heldigvis er ingen data blevet kompromitteret. Vi har logning på vores systemer, og ingen data er kommet ud af systemerne, hvilket er helt afgørende," siger Tue Høilund-Carlsen til avisen.

Læs også: Forsvarsadvokat frygter justitsmord efter it-fejl på udrejsecenter

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura