Kæmpe it-koks hos Danske Bank - har regnet gæld forkert i årevis: Nu skal 100.000 kunder undersøges for overbetaling til banken

En række alvorlige system- og datafejl i Danske Banks inkasso-systemer betyder, at over 100.000 kunder skal undersøges for, om de har betalt for meget til banken. Fejlene går helt tilbage til 1979. Danske Bank vurderer, at op mod 50 millioner kroner er blevet opkrævet for meget.

Artikel top billede

Danske Bank har i årevis opkrævet for meget gæld fra de mest gældsplagede kunder på grund af alvorlige fejl i bankens systemer og data.

Det fremgår af interne dokumenter, som TV2 og Berlingske er i besiddelse af.

De alvorlige it-problemer kan spores helt tilbage til 1979, men eksploderede siden i 2004 i forbindelse med implementeringen af et digitalt inddrivelsessystem, der skulle håndtere bankens dårlige betalere.

Men data i systemerne var så behæftede med fejl, at over 100.000 af Danske Banks kunder nu skal undersøges for, om de skal have penge tilbage. Det vurderer konsulenthuset Ernst & Young, der siden efteråret 2019 har undersøgt det alvorlige koks.
Læs også: Pengene fosser ud af MobilePays kasse: Har tabt 157,6 millioner kroner i 2019

Kan koste Danske Bank 400 millioner kroner

Det er en bekostelig sag for Danske Bank, der vurderer at have indkrævet 50 millioner kroner for meget, og at sagen samlet vil koste banken 400 millioner kroner.

"Der er intet at være stolt af i det her tilfælde. Det er en meget alvorlig sag. Som sagt handler det her om vores mest sårbare kunder, som var i knibe. Vi er i gang med at hjælpe dem igennem de her problemer, så godt vi kan. Vi har begået fejl. Vi vil rette op på dem, og vi vil sørge for, at det ikke kan ske igen i fremtiden," lyder det fra Rob De Ridder, underdirektør i Danske Bank.

Ifølge TV2 og Berlingske dækker problemerne hos Danske Bank over for høj beregning af gæld, inddrivelse af gæld fra forkerte kunder samt inddrivelse af forældet gæld, gebyrer og renter.

Rob De Ridder vurderer over for TV2, at op mod 15.000 kunder skal have penge tilbage.

Læs også: Danske Bank opruster med nyt fintech-initiativ: Nu kan du snart be­ta­le med kon­ti i an­dre ban­ker

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S