Danske Bank opruster med nyt fintech-initiativ: Nu kan du snart be­ta­le med kon­ti i an­dre ban­ker

Det bliver snart muligt for dig at betale med konti i andre banker, hvis du bruger Danske Banks mobil-app.

Artikel top billede

Kunder hos Danske Bank kan snart foretage betalinger fra en konto i en anden bank, hvis de bruger Danske Banks mobilbank-app.

Det skriver Børsen.

Den nye funktion er blevet muliggjort af et samarbejde med den nordiske bankplatform Nordic API Gateway, der realiserer nogle af de muligheder, som bankerne fik med EU’s betalingsdirektiv PSD2, der i Danmark blev indført med den nye betalingslov, som trådte i kraft 1. januar 2018.

“Vi ved, at en mobilbank i dag skal kunne meget mere. Vi lytter til kundernes behov og forsøger at gøre vores mobilbank til kundernes foretrukne løsning ved at bygge nye services på toppen af de basale løsninger, og betalingsløsningen er bare det andet skridt på den vej,” siger Line Munkholm Haukrogh, chef for digital banking i Danske Bank, til Børsen.

Kunderne i Danske Bank har siden 2018 haft mulighed for at se kontobevægelser på konti i andre banker via Danske Banks mobilbank.

Ifølge Børsen er Danske Bank en af de første euroæiske banker, der både giver kunderne mulighed for at se kontobevægelser og foretage betalinger fra konti i andre banker.

Læs også: Almindelig bankdrift er på vej til at blive infrastruktur: "Det der betyder noget for kunderne i dagligdagen er den brugerflade og den app, som de bruger"

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job