Skattemyndighederne undersøger Google i Danmark

Google undersøges for, om selskabet har betalt korrekt skat i Danmark. Google selv mener ikke, at der er noget at komme efter. Det fremgår af selskabets regnskab, der viser at Google har betalt 5,4 millioner kroner i skat i 2019.

Artikel top billede

Google granskes i Danmark for, om selskabet har betalt korrekt skat.

Det fremgår af Googles danske regnskab.

Her lyder det, at de danske skattemyndigheder "har påbegyndt en vurdering af de åbne skatteår vedrørende virksomhedens skatteposition."

Hos Google mener man dog, at skattebetalinger er fuldt til punkt og prikke, og derfor har selskabet ikke hensat nogen penge til den potentielle skattesag i Danmark.

Læs også: USA advarer EU mod at indføre digital skat: Truer med gengældelse

Finans har forsøgt at få en kommentar fra Skattestyrelsen, der dog hverken vil be- eller afkræfte, at den undersøger Google.

Google selv pointerer, at man betaler den skat, som der bliver bedt om.

"Vi er i løbende dialog med de danske skattemyndigheder, og vi betaler generelt den skat, som de beder os om. Det skal ikke være nogen hemmelighed, at vi som international virksomhed betaler langt størstedelen - mere end 80 procent - af vores selskabsskat i USA, hvor vi hører hjemme. Præcis ligesom at danske internationale virksomheder betaler langt størstedelen af deres skat i Danmark," lyder det ifølge Finans fra Christine Sørensen, politisk chef for Google i Danmark.

Ifølge Googles regnskab lander selskabet en omsætning i 2019 på 284 millioner kroner mod 247 millioner kroner i 2018.

Bundlinjen hedder 16,5 millioner kroner, og Google har i 2019 afleveret 5,4 millioner kroner i skat.

Google har nu 106 ansatte i den danske forretning.

Læs også: Skatteministeriet: Ny tech-skat i EU vil komme til at koste Danmark dyrt

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S