Skattemyndighederne undersøger Google i Danmark

Google undersøges for, om selskabet har betalt korrekt skat i Danmark. Google selv mener ikke, at der er noget at komme efter. Det fremgår af selskabets regnskab, der viser at Google har betalt 5,4 millioner kroner i skat i 2019.

Artikel top billede

Google granskes i Danmark for, om selskabet har betalt korrekt skat.

Det fremgår af Googles danske regnskab.

Her lyder det, at de danske skattemyndigheder "har påbegyndt en vurdering af de åbne skatteår vedrørende virksomhedens skatteposition."

Hos Google mener man dog, at skattebetalinger er fuldt til punkt og prikke, og derfor har selskabet ikke hensat nogen penge til den potentielle skattesag i Danmark.

Læs også: USA advarer EU mod at indføre digital skat: Truer med gengældelse

Finans har forsøgt at få en kommentar fra Skattestyrelsen, der dog hverken vil be- eller afkræfte, at den undersøger Google.

Google selv pointerer, at man betaler den skat, som der bliver bedt om.

"Vi er i løbende dialog med de danske skattemyndigheder, og vi betaler generelt den skat, som de beder os om. Det skal ikke være nogen hemmelighed, at vi som international virksomhed betaler langt størstedelen - mere end 80 procent - af vores selskabsskat i USA, hvor vi hører hjemme. Præcis ligesom at danske internationale virksomheder betaler langt størstedelen af deres skat i Danmark," lyder det ifølge Finans fra Christine Sørensen, politisk chef for Google i Danmark.

Ifølge Googles regnskab lander selskabet en omsætning i 2019 på 284 millioner kroner mod 247 millioner kroner i 2018.

Bundlinjen hedder 16,5 millioner kroner, og Google har i 2019 afleveret 5,4 millioner kroner i skat.

Google har nu 106 ansatte i den danske forretning.

Læs også: Skatteministeriet: Ny tech-skat i EU vil komme til at koste Danmark dyrt

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job