Skattemyndighederne undersøger Google i Danmark

Google undersøges for, om selskabet har betalt korrekt skat i Danmark. Google selv mener ikke, at der er noget at komme efter. Det fremgår af selskabets regnskab, der viser at Google har betalt 5,4 millioner kroner i skat i 2019.

Artikel top billede

Google granskes i Danmark for, om selskabet har betalt korrekt skat.

Det fremgår af Googles danske regnskab.

Her lyder det, at de danske skattemyndigheder "har påbegyndt en vurdering af de åbne skatteår vedrørende virksomhedens skatteposition."

Hos Google mener man dog, at skattebetalinger er fuldt til punkt og prikke, og derfor har selskabet ikke hensat nogen penge til den potentielle skattesag i Danmark.

Læs også: USA advarer EU mod at indføre digital skat: Truer med gengældelse

Finans har forsøgt at få en kommentar fra Skattestyrelsen, der dog hverken vil be- eller afkræfte, at den undersøger Google.

Google selv pointerer, at man betaler den skat, som der bliver bedt om.

"Vi er i løbende dialog med de danske skattemyndigheder, og vi betaler generelt den skat, som de beder os om. Det skal ikke være nogen hemmelighed, at vi som international virksomhed betaler langt størstedelen - mere end 80 procent - af vores selskabsskat i USA, hvor vi hører hjemme. Præcis ligesom at danske internationale virksomheder betaler langt størstedelen af deres skat i Danmark," lyder det ifølge Finans fra Christine Sørensen, politisk chef for Google i Danmark.

Ifølge Googles regnskab lander selskabet en omsætning i 2019 på 284 millioner kroner mod 247 millioner kroner i 2018.

Bundlinjen hedder 16,5 millioner kroner, og Google har i 2019 afleveret 5,4 millioner kroner i skat.

Google har nu 106 ansatte i den danske forretning.

Læs også: Skatteministeriet: Ny tech-skat i EU vil komme til at koste Danmark dyrt

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS