USA advarer EU mod at indføre digital skat: Truer med gengældelse

EU vil ikke slippe let fra at indføre en skat rettet mod tech-giganten uden om USA, lyder det fra landet finansminister, der sætter planerne om en digital skat på pause.

Artikel top billede

USA's finansminsiter Steve Mnuchin sammen med præsident Donald Trump.

USA trækker sig fra forhandlingerne om en global skat rettet mod it-giganter.

Det skriver den amerikanske finansminister, Steve Mnuchin, i et brev til sine europæiske kolleger i Storbritannien, Frankrig, Italien og Spanien.

Samtidig truer han EU mod at gå uden om USA og indføre sine egene skatteregler rettet mod verdens største it-selskaber, der fortrinsvis holder til i USA.

Det skriver Financial Times.

"Et forsøg på at forcere så svære forhandlinger er at lade sig distrahere fra vigtigere sager," lyder det i brevet fra Steve Mnuchin, der fortsætter:

"Det her er et tidspunkt, hvor regeringer verden over burde fokusere deres opmærksomhed på at håndtere de økonomiske konsekvenser efter Covid-19."

Læs også: Vestager skal forsvare milliard-bøde mod Google: "Den er forkert i forhold til loven, fakta og økonomien"

Derudover truer han med at gengælde de nye skatter, hvis EU-landende alligevel skulle gå videre med planerne om en digital skat uden om USA.

"USA er fortsat modstander af en skat på digitale tjenester og lignende tiltag. Som vi var sagt gentagende gange, vil USA svare igen med passende tiltag, hvis andre lande skulle vælge at indføre sådanne skatter," skriver Mnuchin i brevet, som Financial Times er i besiddelse af.

Det har været diskuteret gentagende gange i EU, om man skulle indføre en skat rettet mod it-giganter som Facebook, Apple og Google. Men det er altså endnu ikke lykkedes at blive enige om en endelig model.

Læs også: Apple topchef efterspørger nye skatteregler: "Jeg skal være den sidste til at sige, at det nuværende system er perfekt"

Annonce

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S