USA advarer EU mod at indføre digital skat: Truer med gengældelse

EU vil ikke slippe let fra at indføre en skat rettet mod tech-giganten uden om USA, lyder det fra landet finansminister, der sætter planerne om en digital skat på pause.

Artikel top billede

USA's finansminsiter Steve Mnuchin sammen med præsident Donald Trump.

USA trækker sig fra forhandlingerne om en global skat rettet mod it-giganter.

Det skriver den amerikanske finansminister, Steve Mnuchin, i et brev til sine europæiske kolleger i Storbritannien, Frankrig, Italien og Spanien.

Samtidig truer han EU mod at gå uden om USA og indføre sine egene skatteregler rettet mod verdens største it-selskaber, der fortrinsvis holder til i USA.

Det skriver Financial Times.

"Et forsøg på at forcere så svære forhandlinger er at lade sig distrahere fra vigtigere sager," lyder det i brevet fra Steve Mnuchin, der fortsætter:

"Det her er et tidspunkt, hvor regeringer verden over burde fokusere deres opmærksomhed på at håndtere de økonomiske konsekvenser efter Covid-19."

Læs også: Vestager skal forsvare milliard-bøde mod Google: "Den er forkert i forhold til loven, fakta og økonomien"

Derudover truer han med at gengælde de nye skatter, hvis EU-landende alligevel skulle gå videre med planerne om en digital skat uden om USA.

"USA er fortsat modstander af en skat på digitale tjenester og lignende tiltag. Som vi var sagt gentagende gange, vil USA svare igen med passende tiltag, hvis andre lande skulle vælge at indføre sådanne skatter," skriver Mnuchin i brevet, som Financial Times er i besiddelse af.

Det har været diskuteret gentagende gange i EU, om man skulle indføre en skat rettet mod it-giganter som Facebook, Apple og Google. Men det er altså endnu ikke lykkedes at blive enige om en endelig model.

Læs også: Apple topchef efterspørger nye skatteregler: "Jeg skal være den sidste til at sige, at det nuværende system er perfekt"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S