Kapitalfond køber ERP-selskabet Epicore for 35 milliarder kroner

Det amerikanske ERP-selskab Epicore er blevet købt af en kapitalfond for 35 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: NorthernStock)

Den amerikanske ERP-virksomhed Epicor skifter fra en kapitalfond til en anden for knap 35 milliarder kroner.

Det oplyser kapitalfonden KKR, der i dag ejer Epicore.

Køberen er kapitalfonden Clayton, Dubilier & Rice (CD&R).

CD&R er nu den tredje kapitalfond til at tage ejerskab over Epicore i det seneste årti, efter at kapitalfonden Apax Partners i 2011 købte ERP-virksomheden.

Nuværende CEO Steve Murphy fortsætter med at lede selskabet.

Den nye ejer CD&R har stor ambitioner for ERP-selskabet, der blev grundlagt i Texas i 1972.

"Epicors ry for kvalitet og ydeevne og virksomhedens imponerende portefølje af næste generations cloud-produkter positionerer virksomheden godt til at vækst i de kommende år," lyder det fra CD&R's driftspartner Jeff Hawn, der fortsætter:

"Vi ser frem til at samarbejde med ledelsen hos Epicor for yderligere at udvide Epicors produktportefølje og foretage strategiske opkøb for at imødekomme kundernes digitale behov for digital transformation."

Herhjemme bliver Epicore blandt andet brugt af FLSmidth, som sammen med Oracles ERP-system dækker hele koncernen på globalt plan.

Det kan du læse mere om her: FLSmidth skrotter datacentre og flytter central it-infrastruktur i skyen før 2021: Se den store plan her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS