Zooms omsætning steget med enorme 355 procent under corona-krisen

Videotjenesten Zooms omsætning er steget med enorme 355 procent under corona-krisen.

Artikel top billede

Videotjenesten Zoom kom på alles læber i foråret, da corona-krisen for alvor brød ud og sendte folk i hundredetusindevis hjem til deres hjemmekontorer.

Krisen betød, at Zoom fik et markant gennembrud som gratis videokonference-værktøj, der kunne anvendes til at holde videomøder med mange samtidige deltagere.

I kølvandet på successen fulgte også omsætningen, som primært genereres på Zooms betalingsløsninger.

Selskabets nye regnskabstal viser, at Zoom har været dygtig til at konvertere gratister over på selskabets betalingsløsninger.

Det hele smitter i den grad af på Zooms omsætning, der i årets andet kvartal landede på 663,5 millioner dollar, mens indtjeningen landede på 186 millioner dollar.

Det svarer til en stigning i omsætningen på hele 355 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Antallet af kunder steg i samme periode med hele 458 procent i forhold til samme kvartal et år tidligere.

Zoom meddeler, at en del af successen skyldes, at antallet af store kunder - som for Zoom er virksomheder med en omsætning over 100.000 dollar - blev fordoblet i kvartalet til nu 988 styk.

Successen ramte selskabet hårdt i begyndelsen, da Zooms organisation slet ikke var gearet til de mange brugere, der pludselig ville være med.

Samtidig har selskabet været i det politiske søgelys for dårlig it-sikkerhed samt for sin organisering, der blandt andet betyder, at mere end 700 udviklingsarbejdere arbejder i selskabets kinesiske afdeling.

Læs også:

Fejlopsætning er den største trussel mod cloud-løsninger: "Eksisterende sikkerhedsløsninger giver kun begrænset beskyttelse"

Danske universiteter bruger Zoom i stor stil trods adskillige sikkerhedshuller: "Kan godt bruges til behandlingen af følsomme personoplysninger"

Endnu en sikkerhedsbrist fundet i Zoom: Kunne få adgang til private møder på få minutter

Annonce

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S