Danske universiteter bruger Zoom i stor stil trods adskillige sikkerhedshuller: "Kan godt bruges til behandlingen af følsomme personoplysninger"

Zoom har haft en stribe problemer med sikkerheden i løbet af de seneste måneder. Alligevel står Deic, der er ansvarlig for Universiteternes digitale sikkerhed, fast på, at det er sikkert at bruge.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor universiteterne stadig bruger Zoom trods sikkerhedsproblemer
  • Se hvorfor Deic fortsat anbefaler brug af Zoom til personfølsomme oplysninger
644
3:15 min
Efter coronaepidemien lukkede Danmark og resten af verden ned i begyndelsen af marts er videotjenesten Zoom blevet et udbredt værktøj.

Der har dog været en række problemer med sikkerheden i den populære tjeneste, der blandt andet ikke har tilbudt fuld kryptering af videosamtalerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S