Danske universiteter bruger Zoom i stor stil trods adskillige sikkerhedshuller: "Kan godt bruges til behandlingen af følsomme personoplysninger"

Zoom har haft en stribe problemer med sikkerheden i løbet af de seneste måneder. Alligevel står Deic, der er ansvarlig for Universiteternes digitale sikkerhed, fast på, at det er sikkert at bruge.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor universiteterne stadig bruger Zoom trods sikkerhedsproblemer
  • Se hvorfor Deic fortsat anbefaler brug af Zoom til personfølsomme oplysninger
644
3:15 min
Efter coronaepidemien lukkede Danmark og resten af verden ned i begyndelsen af marts er videotjenesten Zoom blevet et udbredt værktøj.

Der har dog været en række problemer med sikkerheden i den populære tjeneste, der blandt andet ikke har tilbudt fuld kryptering af videosamtalerne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect