Bog: Tag livtag med rotteræset og nå meget mere

I ”Jytte vender tilbage – en umoderne guide til at skabe forandringer mod alle odds” dykker
Morten Münster endnu engang ned i adfærdsforskningen for at finde svar på, hvorfor mennesker og organisationer konstant spænder ben for sig selv. Og på, hvordan man undgå at falde i de samme fælder igen og igen.

Artikel top billede

Vi er ufatteligt effektive til at proppe vores kalendere med aftaler, møder og andet godt, og ellers vil vore chefer altid gerne række en hjælpende hånd med at fylde hullerne ud.

Knap så gode er vi derimod til at eksekvere, hvis man skal udtrykke det på moderne ledelsesslang. Altså at sørge for, at de mange, mange planer faktisk føres ud i livet og bliver til noget konkret.

Resultatet er, at vi bruger ufatteligt meget tid på arbejde og initiativer, som aldrig rigtig kommer ud over rampen.

Det er en af pointerne i adfærdsekspert Morten Münsters nye bog, Jytte vender tilbage – en umoderne guide til at skabe forandringer mod alle odds.

Som titlen antyder, er bogen opfølger til forfatterens roste og ganske underholdende ”Jytte fra marketing er desværre gået for i dag - sådan bruger du adfærdsdesign til at skabe forandringer i den virkelige verden.”

En af de centrale pointer i Jytte vender tilbage er, at des mere vi planlægger og fylder vores dag, des sværere får vi ved at nå vores mål. Simpelthen fordi der altid kommer et eller andet uforudset i vejen.

Måske ringer de fra børnehaven, fordi livarvingen får feber. Måske går systemet ned, så du først kan sende et vigtigt tilbud i morgen.

Eller også brækker chefens elskede racehund benet, så du i må smide alt, hvad du har i hænderne og tage et af hans vigtige møder, mens han holder modet oppe hos Rollo.

Ingen ved på forhånd, hvad der præcis torpederer de minutiøst lagte planer. Det er derimod ret sikkert, at noget altid vil ske, som man skal tage sig af.

Hvorfor man reelt bliver mere effektiv ved at lægge slack ind i arbejdsdagen, så der er bedre plads til uforudsete hændelser.

Eller, som forfatteren udtrykker det i nyligt avisinterview: ”Når du bliver mindre effektiv i den forstand, at du planlægger mindre, så når du meget mere.”

Og det lyder jo egentlig ganske fornuftigt.

Titel: Jytte vender tilbage – en umoderne guide til at skabe forandringer mod alle odds. Forfatter: Morten Münster. Udkom 1. september.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,