Bog: Tag livtag med rotteræset og nå meget mere

I ”Jytte vender tilbage – en umoderne guide til at skabe forandringer mod alle odds” dykker
Morten Münster endnu engang ned i adfærdsforskningen for at finde svar på, hvorfor mennesker og organisationer konstant spænder ben for sig selv. Og på, hvordan man undgå at falde i de samme fælder igen og igen.

Artikel top billede

Vi er ufatteligt effektive til at proppe vores kalendere med aftaler, møder og andet godt, og ellers vil vore chefer altid gerne række en hjælpende hånd med at fylde hullerne ud.

Knap så gode er vi derimod til at eksekvere, hvis man skal udtrykke det på moderne ledelsesslang. Altså at sørge for, at de mange, mange planer faktisk føres ud i livet og bliver til noget konkret.

Resultatet er, at vi bruger ufatteligt meget tid på arbejde og initiativer, som aldrig rigtig kommer ud over rampen.

Det er en af pointerne i adfærdsekspert Morten Münsters nye bog, Jytte vender tilbage – en umoderne guide til at skabe forandringer mod alle odds.

Som titlen antyder, er bogen opfølger til forfatterens roste og ganske underholdende ”Jytte fra marketing er desværre gået for i dag - sådan bruger du adfærdsdesign til at skabe forandringer i den virkelige verden.”

En af de centrale pointer i Jytte vender tilbage er, at des mere vi planlægger og fylder vores dag, des sværere får vi ved at nå vores mål. Simpelthen fordi der altid kommer et eller andet uforudset i vejen.

Måske ringer de fra børnehaven, fordi livarvingen får feber. Måske går systemet ned, så du først kan sende et vigtigt tilbud i morgen.

Eller også brækker chefens elskede racehund benet, så du i må smide alt, hvad du har i hænderne og tage et af hans vigtige møder, mens han holder modet oppe hos Rollo.

Ingen ved på forhånd, hvad der præcis torpederer de minutiøst lagte planer. Det er derimod ret sikkert, at noget altid vil ske, som man skal tage sig af.

Hvorfor man reelt bliver mere effektiv ved at lægge slack ind i arbejdsdagen, så der er bedre plads til uforudsete hændelser.

Eller, som forfatteren udtrykker det i nyligt avisinterview: ”Når du bliver mindre effektiv i den forstand, at du planlægger mindre, så når du meget mere.”

Og det lyder jo egentlig ganske fornuftigt.

Titel: Jytte vender tilbage – en umoderne guide til at skabe forandringer mod alle odds. Forfatter: Morten Münster. Udkom 1. september.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S