"Du kan slukke for strømmen og kommunikationen, og det næste du hører er støvlerne, der kommer. Det er det, de forbereder"

“Den næste krig, der bliver udkæmpet, bliver i hvert fald startet i cyberspace. Der er grundlæggende tre modeller bag statssponsorerede cyberangreb.”

Artikel top billede

Den næste krig, der bliver udkæmpet, bliver i hvert faldt startet i cyberspace. Der er grundlæggende tre modeller bag statssponsorerede cyberangreb.

Hvis man skal destabilisere et land, er det første man gør at overvælde befolkningen med fake news.

Når det er sket, så begynder man at ramme den kritiske infrastruktur ved at slukke for strøm, varme og den digitale kommunikation. Alt det er jo online i dag.

Hvis man har forberedt de her angreb, så har man mulighed for at slukke for strømmen og kommunikationen, og det næste du hører er støvlerne der kommer, det er det, de forbereder.

Det er den forberedelse, vi ser ske i de her år. Man undersøger hinandens infrastruktur og undersøger, hvordan man kan lamme en lufthavn eller slukke for et kraftværk. Det sker hver eneste dag, i større og mindre grad.

Den anden model er, at nogle lande har en interesse i at destabilisere landet ved at få sig selv til at stå stærkere.

Vi kommer ikke uden om, at der er lande, der har en interesse i, at EU står svagere. Det sker eksempelvis ved at sørge for, at Storbritannien melder sig ud af EU, og støtte medlemmer af EU-Parlamentet, der forsøger at splitte EU.

Til sidst har vi nogle meget få lande, som bruger cyberangreb til at finansiere sin egen nationale økonomi. Vi ved Nordkorea gør det og måske et enkelt andet, der gennemfører ransomware-angreb, fordi de ikke har nogen legal indkomst på grund af de sanktioner, man er underlagt. Men det er kun meget få eksempler, der bruger den sidste model.

Troels Ørting, formand for World Economic Forums cyberråd. Tidligere chef i PET og Europol.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S