"Du kan slukke for strømmen og kommunikationen, og det næste du hører er støvlerne, der kommer. Det er det, de forbereder"

“Den næste krig, der bliver udkæmpet, bliver i hvert fald startet i cyberspace. Der er grundlæggende tre modeller bag statssponsorerede cyberangreb.”

Artikel top billede

Den næste krig, der bliver udkæmpet, bliver i hvert faldt startet i cyberspace. Der er grundlæggende tre modeller bag statssponsorerede cyberangreb.

Hvis man skal destabilisere et land, er det første man gør at overvælde befolkningen med fake news.

Når det er sket, så begynder man at ramme den kritiske infrastruktur ved at slukke for strøm, varme og den digitale kommunikation. Alt det er jo online i dag.

Hvis man har forberedt de her angreb, så har man mulighed for at slukke for strømmen og kommunikationen, og det næste du hører er støvlerne der kommer, det er det, de forbereder.

Det er den forberedelse, vi ser ske i de her år. Man undersøger hinandens infrastruktur og undersøger, hvordan man kan lamme en lufthavn eller slukke for et kraftværk. Det sker hver eneste dag, i større og mindre grad.

Den anden model er, at nogle lande har en interesse i at destabilisere landet ved at få sig selv til at stå stærkere.

Vi kommer ikke uden om, at der er lande, der har en interesse i, at EU står svagere. Det sker eksempelvis ved at sørge for, at Storbritannien melder sig ud af EU, og støtte medlemmer af EU-Parlamentet, der forsøger at splitte EU.

Til sidst har vi nogle meget få lande, som bruger cyberangreb til at finansiere sin egen nationale økonomi. Vi ved Nordkorea gør det og måske et enkelt andet, der gennemfører ransomware-angreb, fordi de ikke har nogen legal indkomst på grund af de sanktioner, man er underlagt. Men det er kun meget få eksempler, der bruger den sidste model.

Troels Ørting, formand for World Economic Forums cyberråd. Tidligere chef i PET og Europol.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice