Trump-regeringen slår fast: Microsoft vinder kontroversiel milliard-kontrakt

Efter mere end et års kamp mellem Microsoft, Amazon og den amerikanske præsident Donald Trump, slår USA's forsvarsministerium nu fast, at Microsoft vinder den kontroversielle milliard-kontrakt, der går under navnet JEDI.

Artikel top billede

I mere end et år har en cloud-kontrakt til det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon, til en værdi på 10 milliarder dollar skabt stor konflikt.

Den enorme kontrakt, der svarer til omkring 62 milliarder danske kroner, har nemlig fået Amazons CEO Jeff Bezos til at anklage den amerikanske præsident Donald Trump for at påvirke beslutningen.

Men efter mere et års tovtrækkeri slår det amerikanske forsvarsministerium altså endeligt fast, at det bliver Microsoft, der får den enorme cloud-ordre, der er kendt som 'JEDI'.

Det skriver CNBC.

Det stod allerede klart for et år siden, at Pentagon pegede på Microsoft som leverandør, men det accepterede man ikke hos Amazon. Selskabets stifter, Jeff Bezos, mente nemlig, at Amazon var blevet valgt fra fordi Donald Trump havde blandet sig i afgørelsen.

Bezos ejer nemlig udover Amazon også den amerikanske avis Washington Post, som Trump har ligget i åben krig med siden han blev valgt som USA's præsident, og har været udpræget kritisk over for præsidenten.

Det har fået Bezos og Amazon til at true med retssager og kulegravning af beslutningen.

Seneste kom det frem, at den amerikanske regering ikke kunne afvise, at der var politisk indblanding i forløbet fordi samtalerne mellem Pentagon og Donald Trump er fortrolige.

Men på trods af det lange forløb slår Pentagon nu endelig fast, at det bliver Microsoft der skal levere JEDI-ordren.

"Ministeriet har gennemført en omfattende evaluering af JEDI-cloud-ordren og fastslået at Microsofts forslag fortsat repræsentere den bedste værdi for regeringen," skriver Pentagon ifølge mediet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS