Trump-regeringen slår fast: Microsoft vinder kontroversiel milliard-kontrakt

Efter mere end et års kamp mellem Microsoft, Amazon og den amerikanske præsident Donald Trump, slår USA's forsvarsministerium nu fast, at Microsoft vinder den kontroversielle milliard-kontrakt, der går under navnet JEDI.

Artikel top billede

I mere end et år har en cloud-kontrakt til det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon, til en værdi på 10 milliarder dollar skabt stor konflikt.

Den enorme kontrakt, der svarer til omkring 62 milliarder danske kroner, har nemlig fået Amazons CEO Jeff Bezos til at anklage den amerikanske præsident Donald Trump for at påvirke beslutningen.

Men efter mere et års tovtrækkeri slår det amerikanske forsvarsministerium altså endeligt fast, at det bliver Microsoft, der får den enorme cloud-ordre, der er kendt som 'JEDI'.

Det skriver CNBC.

Det stod allerede klart for et år siden, at Pentagon pegede på Microsoft som leverandør, men det accepterede man ikke hos Amazon. Selskabets stifter, Jeff Bezos, mente nemlig, at Amazon var blevet valgt fra fordi Donald Trump havde blandet sig i afgørelsen.

Bezos ejer nemlig udover Amazon også den amerikanske avis Washington Post, som Trump har ligget i åben krig med siden han blev valgt som USA's præsident, og har været udpræget kritisk over for præsidenten.

Det har fået Bezos og Amazon til at true med retssager og kulegravning af beslutningen.

Seneste kom det frem, at den amerikanske regering ikke kunne afvise, at der var politisk indblanding i forløbet fordi samtalerne mellem Pentagon og Donald Trump er fortrolige.

Men på trods af det lange forløb slår Pentagon nu endelig fast, at det bliver Microsoft der skal levere JEDI-ordren.

"Ministeriet har gennemført en omfattende evaluering af JEDI-cloud-ordren og fastslået at Microsofts forslag fortsat repræsentere den bedste værdi for regeringen," skriver Pentagon ifølge mediet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen