Trump-regeringen slår fast: Microsoft vinder kontroversiel milliard-kontrakt

Efter mere end et års kamp mellem Microsoft, Amazon og den amerikanske præsident Donald Trump, slår USA's forsvarsministerium nu fast, at Microsoft vinder den kontroversielle milliard-kontrakt, der går under navnet JEDI.

Artikel top billede

I mere end et år har en cloud-kontrakt til det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon, til en værdi på 10 milliarder dollar skabt stor konflikt.

Den enorme kontrakt, der svarer til omkring 62 milliarder danske kroner, har nemlig fået Amazons CEO Jeff Bezos til at anklage den amerikanske præsident Donald Trump for at påvirke beslutningen.

Men efter mere et års tovtrækkeri slår det amerikanske forsvarsministerium altså endeligt fast, at det bliver Microsoft, der får den enorme cloud-ordre, der er kendt som 'JEDI'.

Det skriver CNBC.

Det stod allerede klart for et år siden, at Pentagon pegede på Microsoft som leverandør, men det accepterede man ikke hos Amazon. Selskabets stifter, Jeff Bezos, mente nemlig, at Amazon var blevet valgt fra fordi Donald Trump havde blandet sig i afgørelsen.

Bezos ejer nemlig udover Amazon også den amerikanske avis Washington Post, som Trump har ligget i åben krig med siden han blev valgt som USA's præsident, og har været udpræget kritisk over for præsidenten.

Det har fået Bezos og Amazon til at true med retssager og kulegravning af beslutningen.

Seneste kom det frem, at den amerikanske regering ikke kunne afvise, at der var politisk indblanding i forløbet fordi samtalerne mellem Pentagon og Donald Trump er fortrolige.

Men på trods af det lange forløb slår Pentagon nu endelig fast, at det bliver Microsoft der skal levere JEDI-ordren.

"Ministeriet har gennemført en omfattende evaluering af JEDI-cloud-ordren og fastslået at Microsofts forslag fortsat repræsentere den bedste værdi for regeringen," skriver Pentagon ifølge mediet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS