Trump-regeringen slår fast: Microsoft vinder kontroversiel milliard-kontrakt

Efter mere end et års kamp mellem Microsoft, Amazon og den amerikanske præsident Donald Trump, slår USA's forsvarsministerium nu fast, at Microsoft vinder den kontroversielle milliard-kontrakt, der går under navnet JEDI.

Artikel top billede

I mere end et år har en cloud-kontrakt til det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon, til en værdi på 10 milliarder dollar skabt stor konflikt.

Den enorme kontrakt, der svarer til omkring 62 milliarder danske kroner, har nemlig fået Amazons CEO Jeff Bezos til at anklage den amerikanske præsident Donald Trump for at påvirke beslutningen.

Men efter mere et års tovtrækkeri slår det amerikanske forsvarsministerium altså endeligt fast, at det bliver Microsoft, der får den enorme cloud-ordre, der er kendt som 'JEDI'.

Det skriver CNBC.

Det stod allerede klart for et år siden, at Pentagon pegede på Microsoft som leverandør, men det accepterede man ikke hos Amazon. Selskabets stifter, Jeff Bezos, mente nemlig, at Amazon var blevet valgt fra fordi Donald Trump havde blandet sig i afgørelsen.

Bezos ejer nemlig udover Amazon også den amerikanske avis Washington Post, som Trump har ligget i åben krig med siden han blev valgt som USA's præsident, og har været udpræget kritisk over for præsidenten.

Det har fået Bezos og Amazon til at true med retssager og kulegravning af beslutningen.

Seneste kom det frem, at den amerikanske regering ikke kunne afvise, at der var politisk indblanding i forløbet fordi samtalerne mellem Pentagon og Donald Trump er fortrolige.

Men på trods af det lange forløb slår Pentagon nu endelig fast, at det bliver Microsoft der skal levere JEDI-ordren.

"Ministeriet har gennemført en omfattende evaluering af JEDI-cloud-ordren og fastslået at Microsofts forslag fortsat repræsentere den bedste værdi for regeringen," skriver Pentagon ifølge mediet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job