Trump-regeringen overvejer at udvide handelsforbud: Chip-producent bliver hårdt ramt

Aktiekursen for den kinesiske chip-producent SMIC falder med 23 procent efter den amerikanske regering, med Donald Trump i spidsen, overvejer at udelukke producenten på samme måde som man allerede har gjort med Huawei.

Artikel top billede

Flere medier meddeler, at det amerikanske forsvarsministerium overvejer at udvide handelssanktionerne mod kinesiske virksomheder, der lige nu primært rammer Huawei.

Det vil betyde, at den kinesiske chipproducent SMIC vil blive omfattet af forbuddet.

Det skriver CNN.

Nyheden om muligheden for amerikanske sanktioner har fået chip-producentens aktiekurs til at tage et voldsomt dyk på 23 procent. Det betyder at selskabet har mistet 25 milliarder kroner i værdi på få dage.

Den amerikanske regering eller forsvarsministeriet Pentagon har ikke kommenteret på planerne. Men ifølge Reuters undersøger USA's chip-producentens samarbejde med det kinesiske militær.

Tidligere på året valgte telekommunikations-giganten Huawei at flytte sin produktion af chips til netop SMIC, der står for Semiconductor Manufacturing International Corp.

Læs mere her: Huawei rykker dele af chip-produktionen hjem til Kina: Nye restriktioner fra USA på vej

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job