Trump-regeringen overvejer at udvide handelsforbud: Chip-producent bliver hårdt ramt

Aktiekursen for den kinesiske chip-producent SMIC falder med 23 procent efter den amerikanske regering, med Donald Trump i spidsen, overvejer at udelukke producenten på samme måde som man allerede har gjort med Huawei.

Artikel top billede

Flere medier meddeler, at det amerikanske forsvarsministerium overvejer at udvide handelssanktionerne mod kinesiske virksomheder, der lige nu primært rammer Huawei.

Det vil betyde, at den kinesiske chipproducent SMIC vil blive omfattet af forbuddet.

Det skriver CNN.

Nyheden om muligheden for amerikanske sanktioner har fået chip-producentens aktiekurs til at tage et voldsomt dyk på 23 procent. Det betyder at selskabet har mistet 25 milliarder kroner i værdi på få dage.

Den amerikanske regering eller forsvarsministeriet Pentagon har ikke kommenteret på planerne. Men ifølge Reuters undersøger USA's chip-producentens samarbejde med det kinesiske militær.

Tidligere på året valgte telekommunikations-giganten Huawei at flytte sin produktion af chips til netop SMIC, der står for Semiconductor Manufacturing International Corp.

Læs mere her: Huawei rykker dele af chip-produktionen hjem til Kina: Nye restriktioner fra USA på vej

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS