Trump-regeringen overvejer at udvide handelsforbud: Chip-producent bliver hårdt ramt

Aktiekursen for den kinesiske chip-producent SMIC falder med 23 procent efter den amerikanske regering, med Donald Trump i spidsen, overvejer at udelukke producenten på samme måde som man allerede har gjort med Huawei.

Artikel top billede

Flere medier meddeler, at det amerikanske forsvarsministerium overvejer at udvide handelssanktionerne mod kinesiske virksomheder, der lige nu primært rammer Huawei.

Det vil betyde, at den kinesiske chipproducent SMIC vil blive omfattet af forbuddet.

Det skriver CNN.

Nyheden om muligheden for amerikanske sanktioner har fået chip-producentens aktiekurs til at tage et voldsomt dyk på 23 procent. Det betyder at selskabet har mistet 25 milliarder kroner i værdi på få dage.

Den amerikanske regering eller forsvarsministeriet Pentagon har ikke kommenteret på planerne. Men ifølge Reuters undersøger USA's chip-producentens samarbejde med det kinesiske militær.

Tidligere på året valgte telekommunikations-giganten Huawei at flytte sin produktion af chips til netop SMIC, der står for Semiconductor Manufacturing International Corp.

Læs mere her: Huawei rykker dele af chip-produktionen hjem til Kina: Nye restriktioner fra USA på vej

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job