Huawei rykker dele af chip-produktionen hjem til Kina: Nye restriktioner fra USA på vej

Huawei er i færd med at rykke dele af chip-produktionen hjem til Kina. Det sker som forberedelse på yderligere amerikanske restriktioner mod selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld.dk)

Huawei er gradvist ved at rykke chip-produktionen hjem til Kina.

Det sker for at imødekomme nye restriktioner, der skulle være på vej mod selskabet fra den amerikanske regering.

Det skriver nyhedsbureauet Retuers.

Den amerikanske regering skulle arbejde på ny lovgivning, der gør det obligatorisk for udenlandske selskaber at indhente en godkendelse før, at amerikansk udstyr til at producere chips, må benyttes til at sælge chips til Huawei.

Læs også: Amerikanske chip-giganter forsøger i al stilhed at presse den amerikanske regering til at lempe Huawei-forbud

Indtil videre har Huawei fået produceret chips hos Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Ltd. (TSMC), men med de nye regler, vil dette problematiseres, skriver nyhedsbureauet.

Nu er produktionen af de essentielle chips i stedet ved at rykke til Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), der er baseret i Shanghai.

Den amerikanske regering med præsident Donald Trump i spidsen har stemplet Huawei til at udgøre en national sikkerhedstrussel, da selskabet beskyldes for at være i stand til at spionere via dets teknologi for det kinesiske kommunistparti, der regerer landet.

Det er anklager, som Huawei blankt afviser.

Læs også: Donald Trump underskriver ny lov mod Huawei

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S