Huawei rykker dele af chip-produktionen hjem til Kina: Nye restriktioner fra USA på vej

Huawei er i færd med at rykke dele af chip-produktionen hjem til Kina. Det sker som forberedelse på yderligere amerikanske restriktioner mod selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld.dk)

Huawei er gradvist ved at rykke chip-produktionen hjem til Kina.

Det sker for at imødekomme nye restriktioner, der skulle være på vej mod selskabet fra den amerikanske regering.

Det skriver nyhedsbureauet Retuers.

Den amerikanske regering skulle arbejde på ny lovgivning, der gør det obligatorisk for udenlandske selskaber at indhente en godkendelse før, at amerikansk udstyr til at producere chips, må benyttes til at sælge chips til Huawei.

Læs også: Amerikanske chip-giganter forsøger i al stilhed at presse den amerikanske regering til at lempe Huawei-forbud

Indtil videre har Huawei fået produceret chips hos Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Ltd. (TSMC), men med de nye regler, vil dette problematiseres, skriver nyhedsbureauet.

Nu er produktionen af de essentielle chips i stedet ved at rykke til Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), der er baseret i Shanghai.

Den amerikanske regering med præsident Donald Trump i spidsen har stemplet Huawei til at udgøre en national sikkerhedstrussel, da selskabet beskyldes for at være i stand til at spionere via dets teknologi for det kinesiske kommunistparti, der regerer landet.

Det er anklager, som Huawei blankt afviser.

Læs også: Donald Trump underskriver ny lov mod Huawei

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Jyske Bank

    Kvantitativ Analytiker

    Midtjylland

    Banedanmark

    Systemudvikler (backend)

    Københavnsområdet

    Shure Scandinavia A/S

    Signal Processing Developer with Ambitions

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S