Huawei rykker dele af chip-produktionen hjem til Kina: Nye restriktioner fra USA på vej

Huawei er i færd med at rykke dele af chip-produktionen hjem til Kina. Det sker som forberedelse på yderligere amerikanske restriktioner mod selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld.dk)

Huawei er gradvist ved at rykke chip-produktionen hjem til Kina.

Det sker for at imødekomme nye restriktioner, der skulle være på vej mod selskabet fra den amerikanske regering.

Det skriver nyhedsbureauet Retuers.

Den amerikanske regering skulle arbejde på ny lovgivning, der gør det obligatorisk for udenlandske selskaber at indhente en godkendelse før, at amerikansk udstyr til at producere chips, må benyttes til at sælge chips til Huawei.

Læs også: Amerikanske chip-giganter forsøger i al stilhed at presse den amerikanske regering til at lempe Huawei-forbud

Indtil videre har Huawei fået produceret chips hos Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Ltd. (TSMC), men med de nye regler, vil dette problematiseres, skriver nyhedsbureauet.

Nu er produktionen af de essentielle chips i stedet ved at rykke til Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), der er baseret i Shanghai.

Den amerikanske regering med præsident Donald Trump i spidsen har stemplet Huawei til at udgøre en national sikkerhedstrussel, da selskabet beskyldes for at være i stand til at spionere via dets teknologi for det kinesiske kommunistparti, der regerer landet.

Det er anklager, som Huawei blankt afviser.

Læs også: Donald Trump underskriver ny lov mod Huawei

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics