Huawei rykker dele af chip-produktionen hjem til Kina: Nye restriktioner fra USA på vej

Huawei er i færd med at rykke dele af chip-produktionen hjem til Kina. Det sker som forberedelse på yderligere amerikanske restriktioner mod selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Computerworld.dk)

Huawei er gradvist ved at rykke chip-produktionen hjem til Kina.

Det sker for at imødekomme nye restriktioner, der skulle være på vej mod selskabet fra den amerikanske regering.

Det skriver nyhedsbureauet Retuers.

Den amerikanske regering skulle arbejde på ny lovgivning, der gør det obligatorisk for udenlandske selskaber at indhente en godkendelse før, at amerikansk udstyr til at producere chips, må benyttes til at sælge chips til Huawei.

Læs også: Amerikanske chip-giganter forsøger i al stilhed at presse den amerikanske regering til at lempe Huawei-forbud

Indtil videre har Huawei fået produceret chips hos Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Ltd. (TSMC), men med de nye regler, vil dette problematiseres, skriver nyhedsbureauet.

Nu er produktionen af de essentielle chips i stedet ved at rykke til Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), der er baseret i Shanghai.

Den amerikanske regering med præsident Donald Trump i spidsen har stemplet Huawei til at udgøre en national sikkerhedstrussel, da selskabet beskyldes for at være i stand til at spionere via dets teknologi for det kinesiske kommunistparti, der regerer landet.

Det er anklager, som Huawei blankt afviser.

Læs også: Donald Trump underskriver ny lov mod Huawei

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job