Bog: Verdens rigeste mand taler ud

Invent and Wander: The Collected Writings of Jeff Bezos samler en lang rækker tekster og interviews, som giver et lidt nærmere indblik i, hvordan chefen for en af verdens mest succesfulde virksomheder tænker og kommunikerer.

Artikel top billede

Meget er sagt og skrevet om Jeff Bezos og Amazon. Men det er hævet over enhver tvivl, at Bezos’ vedholdende og ofte ganske aggressive strategi har skabt en af verdens største pengemaskiner.

Man kommer heller ikke uden om, at Amazon på godt og ondt har defineret onlinehandel – og at både webshops og detailhandel ryster svært i bukserne over udsigten til gigantens snarlige indtog her i Norden.

Men Bezos er, ud over at være en dygtig og hård forretningsmand, også en garvet kommunikatør.

Gennem opbygningen af Amazon.com-imperiet har han effektivt brugt det talte og skrevne ord til at opbygge tillid – og intimidere konkurrenterne – samt til at forklare strategier og fastholde aktionærernes gunst, også i svære tider.

Bogen Invent and Wander: The Collected Writings of Jeff Bezos udkommer til november, og den samler en lang række interviews med Bezos og tekster fra hans egen hånd.

Centralt i bogen står således Jeff Bezos’ årlige breve til aktionærerne. Her er det interessant at se hans ukuelige optimisme, selv når det ser sortest ud. I år 2000, da dot-com boblem brast, skrev han således til sine hårdt prøvede investorer, at:

”Vores aktier er faldet med 80 pct. siden jeg skrev til jer sidste år. Ikke desto mindre, og uanset hvordan man ser på det, er Amazon.com i en stærkere position end nogensinde før.”

Man må også konstatere, at strategien for Amazon.com bliver kommunikeret skarpt og stort set uforandret gennem alle 23 år. I 1999 skriver Bezos således, at:

”Vores vision er at bruge vores platform til at bygge verdens mest forbrugercentriske virksomhed – et sted, hvor forbrugere kan komme og finde alt, de skulle have lyst til at købe online.”

Begge udpluk forekom nok en kende optimistiske dengang. Men i bagspejlet fik Bezos jo ret.

Finder man ikke Invent and Wander: The Collected Writings of Jeff Bezos i sin lokale boghandel, når den udkommer til november, så kan den stensikkert købes på Amazon. Sammen med – aktuelt – cirka 12 millioner andre varenumre.

Titel: Invent and Wander: The Collected Writings of Jeff Bezos. Udkommer på engelsk november 2020.

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Junior Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S