Bog: Verdens rigeste mand taler ud

Invent and Wander: The Collected Writings of Jeff Bezos samler en lang rækker tekster og interviews, som giver et lidt nærmere indblik i, hvordan chefen for en af verdens mest succesfulde virksomheder tænker og kommunikerer.

Artikel top billede

Meget er sagt og skrevet om Jeff Bezos og Amazon. Men det er hævet over enhver tvivl, at Bezos’ vedholdende og ofte ganske aggressive strategi har skabt en af verdens største pengemaskiner.

Man kommer heller ikke uden om, at Amazon på godt og ondt har defineret onlinehandel – og at både webshops og detailhandel ryster svært i bukserne over udsigten til gigantens snarlige indtog her i Norden.

Men Bezos er, ud over at være en dygtig og hård forretningsmand, også en garvet kommunikatør.

Gennem opbygningen af Amazon.com-imperiet har han effektivt brugt det talte og skrevne ord til at opbygge tillid – og intimidere konkurrenterne – samt til at forklare strategier og fastholde aktionærernes gunst, også i svære tider.

Bogen Invent and Wander: The Collected Writings of Jeff Bezos udkommer til november, og den samler en lang række interviews med Bezos og tekster fra hans egen hånd.

Centralt i bogen står således Jeff Bezos’ årlige breve til aktionærerne. Her er det interessant at se hans ukuelige optimisme, selv når det ser sortest ud. I år 2000, da dot-com boblem brast, skrev han således til sine hårdt prøvede investorer, at:

”Vores aktier er faldet med 80 pct. siden jeg skrev til jer sidste år. Ikke desto mindre, og uanset hvordan man ser på det, er Amazon.com i en stærkere position end nogensinde før.”

Man må også konstatere, at strategien for Amazon.com bliver kommunikeret skarpt og stort set uforandret gennem alle 23 år. I 1999 skriver Bezos således, at:

”Vores vision er at bruge vores platform til at bygge verdens mest forbrugercentriske virksomhed – et sted, hvor forbrugere kan komme og finde alt, de skulle have lyst til at købe online.”

Begge udpluk forekom nok en kende optimistiske dengang. Men i bagspejlet fik Bezos jo ret.

Finder man ikke Invent and Wander: The Collected Writings of Jeff Bezos i sin lokale boghandel, når den udkommer til november, så kan den stensikkert købes på Amazon. Sammen med – aktuelt – cirka 12 millioner andre varenumre.

Titel: Invent and Wander: The Collected Writings of Jeff Bezos. Udkommer på engelsk november 2020.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse