Bog: Verdens rigeste mand taler ud

Invent and Wander: The Collected Writings of Jeff Bezos samler en lang rækker tekster og interviews, som giver et lidt nærmere indblik i, hvordan chefen for en af verdens mest succesfulde virksomheder tænker og kommunikerer.

Artikel top billede

Meget er sagt og skrevet om Jeff Bezos og Amazon. Men det er hævet over enhver tvivl, at Bezos’ vedholdende og ofte ganske aggressive strategi har skabt en af verdens største pengemaskiner.

Man kommer heller ikke uden om, at Amazon på godt og ondt har defineret onlinehandel – og at både webshops og detailhandel ryster svært i bukserne over udsigten til gigantens snarlige indtog her i Norden.

Men Bezos er, ud over at være en dygtig og hård forretningsmand, også en garvet kommunikatør.

Gennem opbygningen af Amazon.com-imperiet har han effektivt brugt det talte og skrevne ord til at opbygge tillid – og intimidere konkurrenterne – samt til at forklare strategier og fastholde aktionærernes gunst, også i svære tider.

Bogen Invent and Wander: The Collected Writings of Jeff Bezos udkommer til november, og den samler en lang række interviews med Bezos og tekster fra hans egen hånd.

Centralt i bogen står således Jeff Bezos’ årlige breve til aktionærerne. Her er det interessant at se hans ukuelige optimisme, selv når det ser sortest ud. I år 2000, da dot-com boblem brast, skrev han således til sine hårdt prøvede investorer, at:

”Vores aktier er faldet med 80 pct. siden jeg skrev til jer sidste år. Ikke desto mindre, og uanset hvordan man ser på det, er Amazon.com i en stærkere position end nogensinde før.”

Man må også konstatere, at strategien for Amazon.com bliver kommunikeret skarpt og stort set uforandret gennem alle 23 år. I 1999 skriver Bezos således, at:

”Vores vision er at bruge vores platform til at bygge verdens mest forbrugercentriske virksomhed – et sted, hvor forbrugere kan komme og finde alt, de skulle have lyst til at købe online.”

Begge udpluk forekom nok en kende optimistiske dengang. Men i bagspejlet fik Bezos jo ret.

Finder man ikke Invent and Wander: The Collected Writings of Jeff Bezos i sin lokale boghandel, når den udkommer til november, så kan den stensikkert købes på Amazon. Sammen med – aktuelt – cirka 12 millioner andre varenumre.

Titel: Invent and Wander: The Collected Writings of Jeff Bezos. Udkommer på engelsk november 2020.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,