Bog: Ved du overhovedet, om du løser det rigtige problem?

Mange ledere løser problemer dagen lang. Men med ”What’s Your Problem” pointerer Thomas Wedell-Wedellsborg, at man allerførst bør lægge kræfter i at hitte ud af, hvad udfordringen egentlig er.

Artikel top billede

Reframing lyder som endnu et fluffy ledelsesord. Men det er helt centralt begreb at kende for at forstå pointerne i bogen, den danske forfatter Thomas Wedell-Wedellsborg udgav i marts under titlen What's Your Problem?

I oktober kommer bogen på dansk med samme titel og undertitlen: Løs dine største problemer gennem reframing.

Her fremhæver forfatteren, at man – før man i ren refleksreaktion går i ”løsningsmode” –først bør klarlægge, hvori det givne problem egentlig består.

Allerede på side 4 stiller forfatteren spørgsmålet: ”Hvor meget spilder vi – tid, penge, energi eller endog liv – ved at løse de forkerte problemer?”

Samtidig forklarer Wedell-Wedellsborg reframing med, at det ganske enkelt handler om at ændre den måde, man anskuer et givent problem på, for:

”Måden, du formulerer – framer – et problem på, afgør, hvilke løsninger du når frem til. Hvis du ændrer den måde, du anskuer problemet på – altså reframer det – kan du somme tider finde frem til nogle markant bedre løsninger.”

Den oprindelige, engelske udgave er blevet rost vidt og bredt for at være konkret, praktisk orienteret og nem at gå til.

Og når de pæne ord kommer fra bl.a. en person som Googles tidligere CEO, Eric Schmidt, så er der måske grund til at give What’s Your Problem et skud. Schmidt skriver blandt andet, at:

”Forfatteren argumenterer overbevisende for, at vi ofte begynder at løse et problem, før vi tænker dybere over, om vi er ved at løse det rigtige problem. Hvis du vil være en problemløser med superkræfter, skal du læse denne bog.”

Titel: What’s Your Problem - Løs dine største problemer gennem reframing. Forfatter: Thomas Wedell-Wedellsborg. Udkommer på dansk 30. oktober.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S