IT-Branchen har forhandlet ny aftale på plads med Dansk Erhverv efter forliste fusionsplaner

Interview: IT-Branchen har efter de forliste fusionsplaner for et år siden indgået ny samarbejdsaftale med Dansk Erhverv. "Vi har skullet finde ud af, hvordan vi komplementerer hinanden. Vi står tættere sammen i dag end tidligere," siger direktør Natasha Friis Saxberg.

Artikel top billede

(Foto: JONAS PRYNER ANDERSEN / JONAS PRYNER ANDERSEN)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvordan Natasha Friis Saxberg som en af de første opgaver i sit nye forhandlede en ny aftale på plads med Dansk Erhverv
  • Indsigt i hvor meget Natasha Friis Saxberg vidste om de skrinlagte fusionsplaner mellem IT-Branchen og Dansk Erhverv
  • Få indblik i indholdet af den nye aftale mellem IT-Branchen og Dansk Erhverv
  • Læs om hele forløbet i forbindelse med de fusionerplaner der gik i vasken i foråret 2019
1.275
6:30 min
Natasha Friis Saxberg havde blot siddet en måned i stolen som topchef for IT-Branchen, da Computerworld afslørede, at brancheforeningen et år tidligere havde forsøgt at fusionere med Dansk Erhverv.

Fusionen mellem de to interesseorganisationer, der til dagligt bor side om side i Børsbygningen på Slotsholmen i København, gik i vasken i foråret 2019.

Det kan du læse mere om her: Afsløring: IT-Branchen og Dansk Erhverv mislykkedes med fusionsplaner

Før første gang fortæller Natasha Friis Saxberg nu, at hun var blevet underrettet om de kiksede fusionsplaner, før hun tog jobbet som topchef for IT-Branchen.

En af hendes første opgaver i det nye job var nemlig at afklare forholdet og indgå en ny aftale med naboerne i Dansk Erhverv.

Det fortæller hun til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank