Så kom prisskiltet: Så meget kan den danske software-gigant Unity blive børsnoteret for

Danske Unity Technologies har kurs mod den amerikanske fondsbørs, hvor den kan ende med at blive det mest værdifulde danske software-selskab noteret i USA.

Artikel top billede

Den danske spilsoftware-specialist Unity Technologies sigter efter at blive børsnoteret for op til 70 milliarder kroner.

Det svarer til omtrent 20 gange selskabets årlige omsætning, skriver Finans.

Det fremgår af en indberetning til det amerikanske finanstilsyn, Securities and Exchange Commission (SEC).

I alt vil 28 millioner aktier sættes til salg, til et spænd på mellem 34 og 42 dollar stykket, hvilket vil indbringe virksomheden mellem 6,0 og 7,5 milliarder kroner.

Holder prisen på 42 dollar per aktie, vil det betyde, at Unity Technology er knap 70 milliarder kroner værd som virksomhed.

Unitys guldæg er en grafikmotor til spiludviklere, som i 2019 blev anvendt i 53 procent af spillene blandt de 1.000 mest downloadede spil i Apples App Store og Googles Play app-butik.

Virksomheden er stiftet af David Helgason, Nicholas Francis og Joachim Ante for 18 år siden i en kælder på Nørrebro i København. Unity siden flyttet sit hovedkontor til San Francisco.

I 2019 blev Unity værdiansat til 41 milliarder kroner.

Læs også: Danske Unity vil børsnoteres i New York

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura