CFCS har brudt loven adskillige gange: Har ulovligt behandlet oplysninger i overvågningsnetværk

I mere end halvdelen af de gange Center for Cybersikkerhed har trukket data ud af sit sensornetværk, har man ikke efterfølgende slettet oplysningerne igen. Det viser en ny rapport fra Tilsynet med Efterretningstjenesterne

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor TET kritiserer Center for Cybersikkerhed
  • Se i hvilke tilfælde Center for Cybersikkerhed har brudt loven
800
4 min
Center for Cybersikkerhed har ikke levet op til loven i flere tilfælde, når det gælder sletning af oplysninger i centerets såkaldte sensornetværk.

Sådan lyder konklusionen fra Tilsynet med Efterretningstjenesterne, der netop har udgivet en tilsynsrapport om centeret.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg